Důvěra v Putina klesla ve světě na nejnižší úroveň za posledních 20 let, ukázal průzkum

Nový výzkum zveřejněný ve středu ukázal, že průměrně 90 % lidí v 18 zemích vyjádřilo malou důvěru v to, že ruský prezident Vladimir Putin bude v globálních záležitostech "jednat správně".

Nový výzkum zveřejněný ve středu ukázal, že průměrně 90 % lidí v 18 zemích vyjádřilo malou důvěru v to, že ruský prezident Vladimir Putin bude v globálních záležitostech "jednat správně".

Od února do května zjišťovalo Pew Research Center názory na Rusko, NATO a Putina u 23 484 dospělých v zemích s vyspělou ekonomikou, jako jsou USA, Kanada, Španělsko, Izrael, Japonsko a Austrálie.

Průzkum zjistil, že ve všech 18 zemích 78 % respondentů uvedlo, že vůbec nevěří, že Putin bude zodpovědně řešit světové záležitosti.

"V posledních dvou desetiletích má Putinovo hodnocení v mnoha zemích klesající tendenci," napsali výzkumníci. "V roce 2022 však tato čísla dosáhla rekordního minima ve všech zemích, kde jsou trendy k dispozici, přičemž ve většině z nich došlo od posledního roku průzkumu k dvoucifernému poklesu."

Jedinou zemí, která se tomuto trendu vymyká, je Malajsie, kde 59 % respondentů vyjádřilo Putinovi alespoň částečnou nebo velkou důvěru.

V USA pouze 6 % respondentů uvedlo, že věří ruskému vůdci, že se na globální scéně zachová správně.

V Evropě se nejpozitivněji k Putinovi vyjádřilo Řecko, kde jeho kroky na světové scéně schvaluje 27 % respondentů.

Průzkum sice nekladl respondentům žádné otázky týkající se války na Ukrajině, ale podle agentury Pew byla většina rozhovorů provedena po zahájení ruské invaze na Ukrajinu 24. února. Výsledky ukazují, jak válka ovlivnila veřejné mínění, uvedli výzkumníci.

Agentura Pew si všimla, že Evropané, kteří podporují pravicově populistické strany ve své zemi, mají větší tendenci podporovat Putina než jejich protějšky. Důvěra v něj však u těchto skupin od loňského roku stále drasticky klesá.

Pro srovnání, průzkum agentury Pew z roku 2021 týkající se ruského vůdce zjistil, že 74 % lidí ze 17 zemí v průměru uvedlo, že Putinovi příliš nedůvěřují, pokud jde o řešení globálních problémů.

Podle nejnovějších údajů agentury Pew je Putin nyní celosvětově hodnocen hůře než čínský prezident Si Ťin-pching, který má mezi obyvateli stejných 18 zemí 18% důvěru.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články