Autor: Radka Guzi

Ekonomiku EU nečeká recese, jen zpomalení růstu

Po pandemickém období se očekávalo, že ekonomiky zemí EU budou mít kladná čísla, a to v podobě ekonomického růstu. Představitele EU konkrétně predikovali 4% ekonomický růst. Toto očekávání ovšem bylo záhy 24. února 2022 přehodnoceno.

Po pandemickém období se očekávalo, že ekonomiky zemí EU budou mít kladná čísla, a to v podobě ekonomického růstu. Představitele EU konkrétně predikovali 4% ekonomický růst. Toto očekávání ovšem bylo záhy 24. února 2022 přehodnoceno a po téměř 5 týdnech vyhodnoceno tak, že se nejspíš evropské země budou muset připravit na zpomalení ekonomického růstu a na fakt, že 4% ekonomický růst nebude dosažen.

Ekonomický růst evropských zemích, respektive jeho zpomalení, přímo reaguje na aktuální dění na Ukrajině a izolaci včetně sankcí vůči Rusku. O tomto očekávání zpomalení ekonomického růstu informoval zejména evropský komisař pro ekonomiku a daně Paolo Gentiloni, který uvedl, že vojenský konflikt na Ukrajině zahájí období nižšího ekonomického růstu, a to zejména pro země, které sdílejí euro. Ve svém sdělení ovšem konstatoval, že se nejedná o žádnou recesi, tedy ekonomický pokles, nýbrž pouze o nižší ekonomický růst. Paolo Gentiloni taktéž upozornil na to, že je nezbytné ono 4% očekávání růstu přehodnotit, a to směrem dolů.

Do nižšího ekonomického růstu ovšem vstoupily evropské země v dobré ekonomické kondici a vzájemná pospolitost a jednotný postoj na vojenský konflikt přislibují také hladký průběh a postupný návrat k predikovanému 4% ekonomickému růstu.

Faktory, na kterých závisí ekonomický výhled

To, jak se bude ekonomický růst zemí EU vyvíjet závisí zejména na 3 faktorech, které jsou spjaty s děním ruské agrese. Prvním faktorem je to, jak dlouho bude trvat ruský útok na Ukrajinu. Druhým faktem je, jak se bude vyvíjet dynamika sankcí a zdali sankce také zasáhnou ruský export včetně dodávek ruského plynu. Třetím faktorem bude zřejmě to, jak tato vojenská agrese ovlivní důvěru investorů a spotřebitelů.

Nemusíme panikařit

Informace o tom, že dojde ke zpomalení ekonomik nemá sloužit k vyvolání paniky, nýbrž má pouze informovat, že i evropské země, respektive jejich ekonomiky, promítnou události na Ukrajině, ale nejedná se o ekonomický pokles, ale jen o zpomalení ekonomického růstu. Ekonomiky zemí EU nevstupují do žádné recese a nemusíme proto panikařit.

Zkouška zdravé ekonomiky EU

Celá současná situace na Ukrajině tak může působit jako zkouška ekonomiky EU. Již několik týdnů prověřilo, že ekonomika EU nemá žádné zásadní problémy a může i přesto čelit této situaci s ekonomickým růstem. To, že by se vojenská invaze Ruska, nikterak nedotkla ekonomiky EU, je zcela nereálné v dnešním globálním světě.

Zpomalení ekonomického růstu bude také zřejmě reflektovat to, že domácnosti a firmy čelí, a i nadále budou muset čelit vysokým cenám za energie, pohonné hmoty a za jiné komodity. Zasažen bude zřejmě také trh s výstavbou nového bydlení, kdy došlo k razantnímu zdražení stavebního materiálu, který dle statistiky Českého statistického úřadu zdražil téměř o 10 %. A zároveň zpřísňování podmínek pro získání hypotečního úvěru včetně jeho zdražení, v podobě vyšších úrokových sazeb, bude mít negativní vliv pro výstavbu nových domů.

Pro zkoušky je ale typické, že se jedná pouze o období, které má svůj začátek a také svůj konec. To znamená, že se jedná o časově ohraničení úsek, nikoliv stav, který by byl trvalý. Z toho vyplývá, že nemusíme mít obavy, že se ekonomiky zemí EU nenavrátí k vyššímu ekonomickému růstu.

Zdroje:

cnbc.com

unsplash.com

Nejnovější články