Ekonomové předpovídají boom říjnových maloobchodních tržeb

Dle Dow Jonesova indexu se očekává nárůst maloobchodních tržeb o 1,5 % ze zářijového 0,7%. Bez zahrnutí automobilů se očekává, že tržby vzrostou o 1 % ve srovnání s 0,8 % nárůstem o měsíc dříve. Ekonomové zvýšili své předpovědi a konsensuální počet pro říjnovou zprávu roste.

Dle Dow Jonesova indexu se očekává nárůst maloobchodních tržeb o 1,5 % ze zářijového 0,7%.  Bez zahrnutí automobilů se očekává, že tržby vzrostou o 1 % ve srovnání s 0,8 % nárůstem o měsíc dříve. Dow Jonesův index je pro vysvětlení jeden z nejznámějších ukazatelů vývoje na americkém akciovém trhu.

"Očekává se silné číslo," vyjádřila se  Gargi Chaudhuri, vedoucí investiční strategie iShares Americas ve společnosti BlackRock. "To je příběh posledních dvou týdnů, budeme čekat silnější maloobchodní prodej, než se očekávalo."

Ekonomové zvýšili své předpovědi a konsensuální počet pro říjnovou zprávu roste.

Hlavní americký ekonom Barclays Michael Gapen řekl, že silné a pozitivní číslo bude důležitým signálem, že ekonomika se vydává opět na správnou cestu. Gapen očekává zisk 1,2 %.

Zpráva o maloobchodních tržbách z října bude jednou z prvních údajů o hrubém domácím produktu za čtvrté čtvrtletí. Gapen očekává, že ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí poroste o 5 % po překvapivě pomalém tempu, které činilo pouhá 2 % ve třetím čtvrtletí.

  Tato čísla nám říkají to, zda tu existuje ta dynamika, která byla obnovena na konci třetího čtvrtletí a míří do čtvrtého čtvrtletí,“ řekl Gapen. "Byl by to další bod, který potvrzuje příběh o jemných opravách ekonomiky spíše než o jejím zpomalení."

Kromě setřesení nejnovějších obav ohledně Covidu mohou spotřebitelé utrácet dříve, než je obvyklé, tedy před obdobím svátků. Chtějí se prý ujistit, že stihnout a budou schopni najít dárky, které mají v plánu zakoupit pod stromeček. Spotřebitelé se obávají také inflace. Index spotřebitelských cen za říjen v USA skutečně vzrostl o 6,2 %, což je nejvíce za více než 30 let.

S těmito rostoucími obavami z inflace se nálada spotřebitelů zhoršila. Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity, zveřejněný v pátek, ukázal v předběžné listopadové zprávě překvapivý pokles na 10leté minimum 66,8 ze 71,7 v říjnu.

Investoři budou sledovat, zda zpráva o maloobchodních tržbách bude podněcovat další zvýšení inflace.

Michael Schumacher, vedoucí makrostrategie ve společnosti Wells Fargo Securities, uvedl, že investoři do futures fondů v pondělí nadále očekávají zvýšení sazeb. V současnosti červnový futures kontrakt skutečně poukazuje na velkou šanci zvýšení sazeb.

"Existuje určité očekávání, že by Fed mohl urychlit snižování," uvedl Schumacher.  Centrální banka oznámila, že omezí své měsíční nákupy dluhopisů, které jí pomohly podpořit ekonomiku během pandemie.  Očekává se, že tento program kvantitativního uvolňování skončí v polovině příštího roku. Ekonomové předpovídají, že jakmile bude tento program dokončen, Fed se vydá na cestu ke zvýšení úrokových sazeb.

 

Zdroje: cnbc.com; unsplash 

Nejnovější články