El Salvador plánuje vytvořit „Bitcoinové město“

Salvador plánuje postavit „Bitcoinové město“ poblíž své sopky. “Město” bude financováno právě kryptoměnou. Tuto novinu oznámil v sobotu prezident země Nayib Bukele.

Salvador plánuje postavit „Bitcoinové město“ poblíž své sopky. “Město” bude financováno kryptoměnou. Tuto novinu oznámil v sobotu prezident země Nayib Bukele.

Město bude mít dle plánu obytné a obchodní oblasti, tedy služby, zábavu, restaurace a dokonce i letiště. Bude stát poblíž sopky Conchagua na jihovýchodě Salvadoru.

Stavba začne v roce 2022 a město nebude mít žádné daně kromě daně z přidané hodnoty (DPH).

V červnu Salvador schválil zákon, díky kterému je první zemí na světě, která akceptuje bitcoiny jako zákonné platidlo. Ale ne všichni její obyvatelé jsou s tím souhlasí.

V září vyšly do ulic tisíce lidí, aby protestovaly proti zákonu v obavách, že zavedení kryptoměny by mohlo vést k nestabilitě národa.

Země také spustila  “bitcoinovou peněženku”, která občanům umožňuje používat a využívat kryptoměnu.

Samostatně El Salvador plánuje získat přibližně 1 miliardu dolarů prostřednictvím „bitcoinového dluhopisu“ ve spolupráci se společností Blockstream, ta se zabývá infrastrukturou digitálních aktiv. Polovina prostředků by měla být použita na nákup bitcoinů, zatímco zbývajících 500 milionů dolarů půjde do infrastruktury pro energetiku a těžbu bitcoinů, uvedla vláda.

Těžba kryptoměny je energeticky náročný proces, kdy se vytváří nové bitcoiny řešením kryptografických hádanek. Salvador uvedl, že k pohonu této těžby plánuje využít geotermální energii ze sopky.

Investoři do dluhopisu dostanou roční speciální dividendu, uvedl Blockstream.

Bitcoin klesl asi o 16 % ze svého rekordního maxima 68 990,90 USD, kterého dosáhl na začátku tohoto měsíce. Ale i tak je jeho hodnota letos o více než 90 % vyšší.

 

Zdroje: cnbc.com; unsplash 

Nejnovější články