Elon Musk chce zjistit, kolik má Twitter falešných účtů, ale podle odborníků je jeho přístup špatný

Generální ředitel společnosti Tesla Elon Musk v pátek poslal akcie Twitteru dolů, když prohlásil, že hodlá pozastavit akvizici této sociální sítě za 44 miliard dolarů, zatímco bude zkoumat podíl falešných a spamových účtů na platformě.

Generální ředitel společnosti Tesla Elon Musk v pátek poslal akcie Twitteru dolů, když prohlásil, že hodlá pozastavit akvizici této sociální sítě za 44 miliard dolarů, zatímco bude zkoumat podíl falešných a spamových účtů na platformě.

Ačkoli Musk později upřesnil, že je nadále odhodlán dohodu dodržovat, nadále se věnoval otázce falešných účtů. Na Twitteru napsal, že jeho tým provede vlastní analýzu, a vyjádřil pochybnosti o přesnosti čísel, která Twitter uvedl ve svých posledních finančních výkazech.

Ve své zprávě o výsledcích za první čtvrtletí letošního roku Twitter přiznal, že na jeho platformě existuje řada "falešných nebo nevyžádaných účtů", vedle legitimních uživatelů, jejichž denní aktivní využití nebo počet uživatelů lze zpeněžit (mDAU). Společnost oznámila: "Provedli jsme interní přezkoumání vzorku účtů a odhadujeme, že průměrný počet falešných nebo spamových účtů v prvním čtvrtletí roku 2022 představoval méně než 5 % našeho mDAU v tomto čtvrtletí."

Společnost Twitter rovněž přiznala, že za poslední tři roky nadhodnotila počet uživatelů o 1,4 až 1,9 milionu. Společnost napsala: "V březnu 2019 jsme spustili funkci, která lidem umožnila propojit více samostatných účtů dohromady, aby mohli pohodlně přepínat mezi účty," prozradil Twitter. "V té době došlo k takové chybě, že akce provedené prostřednictvím primárního účtu vedly k započítání všech propojených účtů jako mDAU."

Musk je sice oprávněně zvědavý, ale podle odborníků na sociální média, dezinformace a statistickou analýzu je jím navrhovaný přístup k další analýze žalostně nedostatečný.

Ředitel společností SpaceX a Tesla uvedl, co by udělal, aby zjistil, kolik spamů, falešných a duplicitních účtů na Twitteru existuje:

"Abychom to zjistili, můj tým provede náhodný výběr 100 sledujících @twitter. Vyzývám ostatní, aby zopakovali stejný postup a zjistili, co zjistí." V následujících tweetech svou metodiku upřesnil a dodal: "Vyberte si jakýkoli účet s velkým počtem sledujících" a "Prvních 1000 sledujících ignorujte, pak vyberte každého desátého. Jsem otevřený lepším nápadům."

Musk také uvedl, aniž by poskytl důkazy, že jako velikost vzorku pro svou studii zvolil číslo 100, protože to je počet, který Twitter používá pro výpočet čísel ve svých zprávách o příjmech.

"Jakýkoli rozumný proces náhodného výběru vzorků je v pořádku. Pokud mnoho lidí nezávisle na sobě získá podobné výsledky pro % falešných/spamových/duplicitních účtů, bude to vypovídající. Jako číslo velikosti vzorku jsem zvolil 100, protože to je číslo, které Twitter používá pro výpočet <5 % falešných/spamových/duplicitních účtů."

Na otázku, zda je jeho popis metodiky přesný, se Twitter odmítl vyjádřit.

Spoluzakladatel Facebooku Dustin Moskovitz se k této otázce vyjádřil na svém vlastním účtu na Twitteru a poukázal na to, že Muskův přístup není ve skutečnosti náhodný, používá příliš malý vzorek a ponechává prostor pro obrovské chyby.Zakladatel a generální ředitel společnosti BotSentinel Christopher Bouzy v rozhovoru pro CNBC uvedl, že podle analýzy jeho společnosti je 10 až 15 % účtů na Twitteru pravděpodobně "neautentických", včetně falešných účtů, spammerů, podvodníků, nekalých botů, duplikátů a "jednoúčelových nenávistných účtů", které obvykle cílí na jednotlivce a obtěžují je, a dalších účtů, které záměrně šíří dezinformace.

BotSentinel, který je primárně podporován prostřednictvím crowdfundingu, nezávisle analyzuje a identifikuje neautentické aktivity na Twitteru pomocí kombinace softwaru pro strojové učení a týmů lidských hodnotitelů. Společnost dnes monitoruje více než 2,5 milionu účtů na Twitteru, především anglicky mluvících uživatelů.

"Myslím si, že Twitter reálně neklasifikuje 'falešné a spamové' účty," řekl Bouzy.

Upozorňuje také, že počet neautentických účtů může být v různých koutech Twitteru vyšší nebo nižší v závislosti na diskutovaných tématech. Například o politice, kryptoměnách, klimatických změnách a covidu tweetuje více neautentických účtů než těch, které diskutují o nekontroverzních tématech, jako jsou koťata a origami, zjistil BotSentinel.

Carl T. Bergstrom, profesor Washingtonské univerzity, který je spoluautorem knihy, jež má lidem pomoci porozumět datům a nenaletět falešným tvrzením na internetu, řekl televizi CNBC, že odběr vzorku stovky sledujících jednoho účtu na Twitteru by neměl sloužit jako "due diligence" při akvizici za 44 miliard dolarů.

Řekl, že vzorek 100 osob je řádově menší než je obvyklé u výzkumníků sociálních médií, kteří se zabývají těmito otázkami. Největším problémem, kterému by Musk při tomto přístupu čelil, je tzv. výběrové zkreslení.

Bergstrom ve zprávě pro CNBC napsal: "Není důvod se domnívat, že stoupenci oficiálního účtu na Twitteru jsou reprezentativním vzorkem účtů na této platformě. Možná, že boti s menší pravděpodobností sledují tento účet, aby se vyhnuli odhalení. Možná je pravděpodobnější, že ho sledují, aby vypadali legitimně. Kdo ví? Ale prostě si nedokážu představit, že Musk tímto hloupým výběrovým schématem dělá něco jiného než trolling."

Zdroje: cnbc.com, Unsplash.com

Nejnovější články