Autor: Adam Spáčil

Elon Musk předpovídá mírnou 18měsíční recesi a naznačuje možné zpětné odkupy akcií

Na čtvrteční schůzi akcionářů společnosti Tesla 2022 se investoři ptali generálního ředitele Elona Muska, jak hodlá společnost v nadcházejících letech utrácet své peníze a jaký je jeho výhled na globální ekonomiku.

Na čtvrteční schůzi akcionářů společnosti Tesla 2022 se investoři ptali generálního ředitele Elona Muska, jak hodlá společnost v nadcházejících letech utrácet své peníze a jaký je jeho výhled na globální ekonomiku.

Musk žertoval, že "makroekonomické prognózy jsou receptem na katastrofu", ale přesto odhadl, že "vrchol inflace je již za námi" a že nás pravděpodobně čeká "relativně mírná recese" trvající přibližně 18 měsíců.

Generální ředitel založil svou ekonomickou analýzu na cenách komodit, které musí Tesla platit za materiály a zboží, jež potřebuje k výrobě elektromobilů.

"Máme poměrně dobrý přehled o tom, jak se ceny věcí vyvíjejí v čase, protože když vyrábíte miliony aut, musíte nakupovat zboží mnoho měsíců předem, než je potřeba," řekl.

Ve druhém čtvrtletí roku 2022 ruská válka na Ukrajině a pokračující pandemie Covid v Číně omezily provoz šanghajské továrny společnosti Tesla a zhoršily problémy v dodavatelském řetězci.

Musk byl také dotázán, jak Tesla plánuje využít svůj kapitál v nadcházejících letech. Generální ředitel uvedl, že Tesla bude především zvyšovat kapitálové výdaje a výdaje na výzkum a vývoj "tak rychle, jak jen to bude možné, aniž bychom jimi plýtvali". Dodal, že "určitý druh zpětného odkupu akcií je možný" v závislosti na tom, jak bude vypadat budoucí cash flow společnosti Tesla.

Musk, který je rovněž generálním ředitelem společnosti SpaceX, uvedl, že by se zatím "nechtěl zavazovat" k odkupu akcií Tesly a že by tuto situaci mohla změnit událost vyšší moci. Zopakoval však, že pokud bude budoucí cashflow společnosti Tesla vypadat solidně a svět bude "relativně stabilní", pak je "zpětný odkup akcií na stole".

Celkově chce Tesla do roku 2030 vyrábět 20 milionů vozů ročně, což je vysoký cíl, a Musk uvedl, že si myslí, že k tomu bude zapotřebí přibližně tucet továren, přičemž každá z nich bude vyrábět 1,5 až 2 miliony vozů ročně.

V současné době Tesla provozuje montážní závody v Šanghaji, v kalifornském Fremontu, v texaském Austinu a u Berlína v Německu. Vyrábí také baterie v továrně ve Sparks v Nevadě, kterou provozuje společně se společností Panasonic.

Musk ve čtvrtek uvedl, že Tesla nedávno vyrobila třímiliontý vůz a doufá, že ještě letos oznámí umístění nové továrny.

Musk ve čtvrtek prozradil, že společnost recykluje v Nevadě pouze 50 baterií týdně, a vysvětlil, že toto číslo je tak nízké, protože většina baterií z vozů Tesla je stále v používaných vozidlech.

Během setkání s akcionáři slavný generální ředitel také zopakoval sliby, které dal v minulosti, včetně toho, že Tesla se blíží k cíli "vyřešit autonomii" a dodat samořídící vozidlo schopné fungovat jako robotaxi bez řidiče za volantem.

Potěšil akcionáře tím, že chtěl znát jejich názory na to, kde by měla Tesla postavit další továrnu (mnozí křičeli "Kanada"), a že v místnosti zdánlivě plné drobných investorů řekl, že společnosti rozumí lépe než finanční profesionálové včetně analytiků z Wall Street.

Zároveň však akcionářům sdělil nepříjemnou zprávu, když zopakoval, že Tesla hodlá vyrábět cybertruck v polovině roku 2023, ale nebude jej moci prodávat se stejnými specifikacemi a cenami, jaké byly původně uvedeny při představení experimentálního pick-upu v roce 2019.

Ohledně předpokládané vyšší ceny cybertrucku Musk řekl: "Myslím, že se nedala předpokládat taková inflace, jakou jsme zaznamenali." Tesla bude "od příštích několika měsíců instalovat výrobní zařízení, nástroje a vše ostatní" ve své továrně v texaském Austinu, kde se ve čtvrtek konalo setkání akcionářů.

Musk se na setkání pochlubil, že Tesla a jeho společnost SpaceX, která vyrábí znovupoužitelné rakety, jsou dvě místa, kde dnes chtějí studenti technických oborů pracovat nejčastěji. Podle jeho slov Tesla loni obdržela 3 miliony žádostí o zaměstnání. Prozradil také: "Umožňujeme lidem přejít z jedné společnosti do druhé, pokud chtějí," přičemž měl na mysli své dva podniky. "To je skvělé, podporujeme to."

Diváci na osobním setkání byli vybráni náhodným losováním, ostatní se připojili k online videopřenosům. Účastníci živého vysílání se bouřlivě posmívali akcionářům, kteří předložili návrhy, s nimiž představenstvo společnosti Tesla nesouhlasilo.

Jeden z akcionářů se chopil mikrofonu v rámci otázky a odpovědi, vzdal se možnosti položit Elonu Muskovi otázku, místo toho se obořil na média za jejich přístup k Muskovi a poděkoval generálnímu řediteli za to, že "dělá svět lepším místem". Akcionář také pozdravil svého šestiletého syna, který podle jeho slov sledoval obchodní událost doma. Dostalo se mu potlesku ve stoje.

Gary Black, býk společnosti Tesla a řídící partner fondu The Future Fund, se Muska zeptal, zda někdy opustí funkci generálního ředitele společnosti Tesla. Musk řekl, že díky všem skvělým lidem v jeho organizaci si myslí, že se Tesle bude dařit dobře, i kdyby ho "unesli mimozemšťané".

Později zdůraznil: "Neodcházím, aby bylo jasno."

Zdroje: cnbc.com, Unsplash.com

Nejnovější články