Autor: Radka Guzi

Elon Musk prodal další 1 miliardu dolarů akcií Tesly, čímž se blíží 10% cíli

Generální ředitel Tesly a SpaceX Elon Musk prodal dalších 934 090 akcií, což je asi 1,02 miliardy dolarů ze svého podílu, ve své společnosti vyrábějící elektromobily podle finančních záznamů zveřejněných v úterý.

Generální ředitel Tesly a SpaceX Elon Musk prodal dalších 934 090 akcií, což je asi 1,02 miliardy dolarů ze svého podílu, ve své společnosti vyrábějící elektromobily podle finančních záznamů zveřejněných v úterý. Od 8. listopadu je Musk na vzestupu. Generální ředitel společnosti Tesla řekl, že částečně prodává akcie, aby zaplatil masivní daňový účet, který podle jeho očekávání bude činit nejméně 11 miliard dolarů. Musk také uplatnil opce na nákup téměř 1,6 milionu akcií Tesly za realizační cenu 6,24 USD za akcii, které mu byly uděleny prostřednictvím kompenzačního balíčku z roku 2012.

Opce

Musk uplatnil i opce na nákup téměř 1,6 milionu akcií Tesly za realizační cenu 6,24 USD za akcii, které mu byly uděleny prostřednictvím kompenzačního balíčku z roku 2012. Při uplatňování svých opcí v tomto čtvrtletí se Muskův podíl v Tesle zvýšil z přibližně 170,5 milionu akcií na více než 177 milionů akcií, uvedl Wall Street Journal jako první.

Twitter

Tento slavný generální ředitel se v prvním listopadovém týdnu dotazoval svých desítek milionů sledujících na Twitteru a zeptal se, zda by měl prodat 10 % svého podílu v Tesle. Hlasovali ano. Ale velká část tržeb, která následovala po zábavném Twitteru, byla součástí plánu, který Musk přijal v září tohoto roku.

Podle pravidel 10b5-1 mohou firemní zasvěcenci (včetně generálních ředitelů) obchodovat se svým vlastním kapitálem jako součást předem oznámeného plánu správy portfolia. Musí předem deklarovat, kdy a jak plánují obchodovat, aby se ochránili před pozdějšími obviněními z obchodování zasvěcených osob.

Akcie Tesly

Akcie Tesly letos vzrostly o více než 54 %, čímž se Musk stal nejbohatším člověkem světa. Jeho čisté jmění nyní podle odhadů Forbesu přesahuje 275 miliard dolarů.

Toto bohatství pochází z Muskových majetkových podílů v Tesle a SpaceX. V současné době nebere plat ani peněžní bonusy a do letošního roku neprodal velké množství akcií Tesly. Místo toho si vzal značné půjčky proti části svých akcií Tesly.

Daňový účet

Vzhledem k tomu, že daňoví poplatníci platí daně z příjmu nebo akcií pouze po jejich prodeji, Musk nikdy neplatil ročně velkou částku na daních v poměru ke svému čistému jmění, uvedla dříve ProPublica. Začátkem tohoto měsíce senátorka Elizabeth Warrenová, D-Mass., tweetovala, že Musk „zbavuje všechny ostatní“, protože v roce 2018 neplatil federální daně z příjmu.

Nyní se očekává, že Musk zaplatí to, co bude pravděpodobně největší jednotlivý daňový účet v historii USA, přičemž federální a kalifornské daně z příjmu se odhadují na 11 miliard dolarů. Bude muset zaplatit tento daňový účet, aby získal kompenzaci ve výši více než 23 miliard dolarů ve formě akciových opcí, které by jinak vypršely v srpnu.

Centimiliardář diskutoval o svém bohatství a daňové strategii během řady prosincových tiskových vystoupení, včetně rozhovorů pro Financial Times a Time Magazine poté, co ho obě zdroje označily za osobnost roku 2021.

Elon Musk završil své úsilí o propagaci na konci roku a v úterý minulý týden seděl s konzervativní satirou The Babylon Bee. Během tohoto rozhovoru řekl: „Prodal jsem dost akcií, abych se dostal na přibližně 10 % plus opční věci, a snažil jsem se být extrémně doslovný.“

Následující den na Twitteru Musk objasnil: „To předpokládá dokončení prodeje 10b. A poznamenal: „Až se dokončí předprogramovaný prodej 10b. Zbývá ještě několik tranší, ale téměř hotovo“ v následujícím tweetu.

Podle některých odhadů má Musk ještě více než milion akcií k prodeji, aby dosáhl svého 10% listopadového cíle, tedy přibližně 17 milionů akcií. Tesla nereagovala na žádost o komentář nebo více informací o celkové sumě, kterou plánuje prodat, aby dosáhla tohoto cíle.

Zdroje:

cnbc.com

unsplash.com

Nejnovější články