Elon Musk říká, že Sam Bankman-Fried by měl jít do vězení, zatímco šéf Binance ho označuje za "mistra manipulátora"

Bývalý šéf FTX Sam Bankman-Fried, který byl považován za bílého rytíře kryptoměn, nyní sklízí kritiku po šokujícím krachu burzy s digitálními aktivy, kterou založil.

Bývalý šéf FTX Sam Bankman-Fried, který byl považován za bílého rytíře kryptoměn, nyní sklízí kritiku po šokujícím krachu burzy s digitálními aktivy, kterou založil.

Listopadová imploze FTX otevřela Pandořinu skříňku problémů ve společnosti. To vedlo k závažným obviněním z podvodu, na které upozornily federální úřady - včetně otázek, jak nakládala s 10 miliardami dolarů z prostředků uživatelů.

Bankman-Fried je vyšetřován kvůli obvinění, že manipuloval s trhem s kryptoměnami a špatně nakládal s prostředky zákazníků. Byl také obviněn z organizování obchodů s cílem podkopat digitální token Tether, které hrozily krachem kryptoměn.

Nyní je generální ředitel kryptoměn pod palbou ze všech stran, od Elona Muska a Billa Ackmana až po investora ze seriálu "Shark Tank" Marka Cubana. Tady je, co na zakladatele FTX říká 8 vlivných osobností.

"Dejme mu prostě dospělý timeout ve velkém domě & jděme dál," uvedl Musk na Twitteru, což je náznak, že by podle něj měl Bankman-Fried jít do vězení.

"Neznám všechny podrobnosti. Ale na jeho místě bych se bál, že půjdu na dlouhou dobu do vězení," řekl investor ze seriálu Shark Tank pro TMZ.

"Zdá se, že byl spáchán obrovský podvod. Myslím, že prostředky zákazníků byly zřejmě přesunuty do jeho hedgeového fondu, který z 90 % vlastnil, a že se tyto prostředky zákazníků ztratily," řekl Armstrong v podcastovém rozhovoru pro Stratechery.

Vzhledem k tomu šéf krypto burzy uvedl, že má pocit, že mainstreamová média poskytla Bankmanovi-Friedovi měkké rozhovory.

"Dokonce i ten tweet s Maxine Watersovou, kdy ho velmi zdvořile žádala, aby se zúčastnil slyšení, a on to zdvořile odložil - to bylo bizarní," řekl."

Ten chlap právě spáchal podvod ve výši 10 miliard dolarů, a proč se s ním zachází v rukavičkách?"

"Nevím, proč se s ním zachází v rukavičkách."

"Fiasko @FTX_Official je přinejmenším nejhorší a nejrozsáhlejší případ hrubé nedbalosti v podnikání, jaký jsem ve své kariéře zaznamenal, a tento závěr posilují i nedávná veřejná prohlášení SBF," uvedl Ackman na Twitteru.

Miliardářský investor dodal, že jeho dřívější tweet, který vypadal, že Bankmana-Frieda podporuje, byl špatně interpretován.

"SBF utvrdila narativ, který mě a další lidi vykresluje jako 'ty špatné'. Bylo to rozhodující pro udržení představy, že je 'hrdina'," uvedl Zhao, který hrál velkou roli při implozi FTX a stojí v čele konkurenční krypto burzy.

"SBF je jedním z největších podvodníků v historii, je také mistrem manipulace, pokud jde o média a klíčové názorové vůdce," napsal na Twitteru.

"FTX se zabila sama (a její uživatelé), protože ukradla miliardy dolarů z prostředků uživatelů. Tečka."

"Bylo to klamání. Řekněme si to opravdu jasně. Sam blouznil o tom, co se stalo, a o své vině na tom," uvedl Novogratz.

Kryptobyk se domnívá, že Bankman-Fried pravděpodobně skončí ve vězení, ale nemyslí si, že by jednal sám.

"Uskutečnili velký podvod a nebyl to jen Sam. Tohle jeden člověk neudělá."

"To, co udělal, je Ponziho schéma," řekla Sorokinová deníku Insider.

Sorokinová - ruská falešná dědička, jejíž podvody na newyorské smetánce inspirovaly Netflix k filmu "Inventing Anna" - si myslí, že Bankman-Fried je ve svých mediálních omluvách neupřímný.

"Kdyby to byla žena, byl by buď vykreslen jako totální podvodník, nebo naprosto neadekvátní a neschopný, případně obojí zároveň," řekla. "Teď má hrát toho nešikovného, neohrožujícího, zdánlivě dobře míněného upřímného chlapíka, který se to snaží napravit před zákazníky."

Ale připouští, že výpověď bývalého šéfa FTX o tom, co se stalo - že nikdy úmyslně nezneužil finanční prostředky a nikoho nepodvedl - může být pravdivá.

"Nevím, co je horší - jestli to, že to skutečně nezvládl, nebo jestli se to teď snaží zakrýt," řekla. "Je to zatraceně děsivé, jestli byl tak nedbalý."

"Nikdy ve své kariéře jsem neviděl tak naprosté selhání firemních kontrol a takovou absenci důvěryhodných finančních informací, jako se stalo tady," uvedl Ray ve zprávě o kryptografické burze, která byla podána v kapitole 11."Od narušené integrity systémů a chybného regulačního dohledu v zahraničí až po koncentraci kontroly v rukou velmi malé skupiny nezkušených, nezkušených a potenciálně kompromitovaných osob je tato situace bezprecedentní," dodal Ray, který na začátku své čtyřicetileté kariéry dohlížel na bankrot společnosti Enron.

Zdroje: markets.businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články