Emoce při kupování akcií, kdy nedělat žádné obchody?

Akcie jsou dostupné k obchodování prakticky každý všední den (mimo svátky). To je na jednu stranu dobrá věc na druhou stranu by hodně investorům pomohlo kdyby k cenám akcií měli přístup pouze jednou za půl roku.

Akcie jsou dostupné k obchodování prakticky každý všední den (mimo svátky). To je na jednu stranu dobrá věc na druhou stranu by hodně investorům pomohlo kdyby k cenám akcií měli přístup pouze jednou za půl roku.

Ceny akcií nás často vedou k iracionálnímu chování, které je založeno na emocích. Když akcie padá emoce nás nutí chtít prodat a když akcie roste emoce nás nutí chtít nakupovat. Přitom bychom měli dělat přesný opak.

Kdy je vhodné se odpojit od akcií

U každého z nás nastane v životě spousta událostí, které mají vliv na naši psychiku. Především negativní zprávy a stres nás dokáží ovlivnit natolik abychom dělali iracionální rozhodnutí.

Je tedy třeba umět rozpoznat, zda se nacházíme v situaci kdy dokážeme rozumně uvažovat. Pokud se necítíme v pohodě může být správná volba nedělat nějaká velká rozhodnutí ohledně investic.

Kdy neobchodovat?

Jak jsem již zmínil, problémem jsou většinou negativní emoce, pokud se tedy cítíte osamělí, smutní nebo jste ve stresu, pravděpodobně není dobrá doba k obchodování s akciemi. Velmi často tyto emoce ovlivňují náš úsudek.

Co s tím?

Jedna z věcí, která může pomoci je mít jasný a předepsaný plán u nákupu a prodeje akcií. Když nakoupíte akcii, sepište si důvody za jakých podmínek by jste byli ochotni akcii prodat. Tímto do určité míry vyloučíte emoce z rovnice. Pokud se budete držet přesně daného postupu při nakupování akcií také to může pomoci. V předchozích video analýzách se zaměřuji právě na zkoumání společností a jak si můžete všimnout je tam jasně daný předpis s otázkami, kterých se při investování držím.

Pokud se budeme držet jasného seznamu bodů, které musí společnost splňovat před nákupem akcií může nám to pomoci oddělit emoce od procesu výběru akcií. Často tady ovšem nastává problém s lidmi, kteří nějaký postup výběru mají, ale reálně se ho nedrží. Takové to klasické "akcie je sice nadhodnocená, ale vážně se mi líbí" nebo "úplně si nejsem jistý co společnost dělá, ale lidi na youtube ji doporučují". Takové vyjímky by neměli nastávat a už vůbec ne pravidelně.

Takže abych to uzavřel. Emoce často vedou investory k iracionálnímu chování. Pokud se necítíte v pohodě je možná vhodné nedělat velké obchody. Můj tip je zapsat si důvody k prodeji akcie hned při nákupu a při nákupu akcií se držet jasně definovaného postupu a nedělat v něm vyjímky.

Nejnovější články