Autor: Adam Spáčil

Energetická krize v Evropě vyžaduje okamžitá opatření, jinak se ekonomika "úplně zastaví"

Evropská unie musí podle belgického premiéra Alexandera De Croa okamžitě přijmout opatření k řešení energetické krize, jinak bude čelit vážným hospodářským důsledkům.

Evropská unie musí podle belgického premiéra Alexandera De Croa okamžitě přijmout opatření k řešení energetické krize, jinak bude čelit vážným hospodářským důsledkům.

"Ještě několik takových týdnů a evropská ekonomika se prostě úplně zastaví," řekl ve čtvrtek agentuře Bloomberg. "Zotavení z toho bude mnohem složitější než dnešní intervence na trzích s plynem. Rizikem je deindustrializace a vážné riziko zásadních sociálních nepokojů."

Podle jeho názoru by EU prospělo zavedení cenového stropu pro obchodování s plynem a mělo by být zavedeno co nejdříve, aby se odvrátila katastrofa.

De Crooův nápad přichází v době, kdy se v pátek v Bruselu scházejí nejvyšší evropští ministři energetiky, aby projednali možné vládní reakce na energetickém trhu.

Cenový strop bude na stole spolu s dalšími možnostmi, jako je povinné snížení spotřeby elektřiny a nové daně pro společnosti vyrábějící fosilní paliva. De Croo uvedl, že nevidí jinou možnost, než zavést takové zásahy do trhu.

"To, co dnes vidíte, je masivní odliv prosperity z Evropské unie," řekl.

Od té doby, co Rusko začalo snižovat dodávky do Evropy, ceny zemního plynu prudce vzrostly a podle údajů agentury Bloomberg se obchodují za desetinásobek pětiletého průměru.

To vyžaduje od vládních představitelů mimořádnou naléhavost, poznamenal premiér, a není to něco, co by si úředníci mohli nechat dlouho na rozmyšlenou, než přijmou opatření.

"Myslím, že nemáme prostor na to, abychom si opět řekli: 'Dobře, něco dáme do textu a pak se za dva měsíce sejdeme'," řekl De Croo. "Obávám se, že za dva měsíce, při těchto cenách, už bude pozdě."

Zdroje: markets.businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články