Energetičtí giganti se vracejí k fosilním palivům, jako je uhlí, zatímco se Evropa připravuje na zimu

Energetická společnost Orsted bude pokračovat v provozu nebo znovu spustí provoz ve třech zařízeních na fosilní paliva poté, co jí to nařídily dánské úřady, zatímco se vlády po celé Evropě připravují na zimu uprostřed energetické krize.

Energetická společnost Orsted bude pokračovat v provozu nebo znovu spustí provoz ve třech zařízeních na fosilní paliva poté, co jí to nařídily dánské úřady, zatímco se vlády po celé Evropě připravují na zimu uprostřed energetické krize. Společnost Orsted, jejímž největším akcionářem je dánský stát, ve svém víkendovém prohlášení uvedla, že tento pokyn byl vydán "za účelem zajištění bezpečnosti dodávek elektřiny v Dánsku". Společnost Orsted uvedla, že příkaz se týká "bloku 3 v elektrárně Esbjerg a bloku 4 v elektrárně Studstrup, které jako primární zdroj paliva používají uhlí, a bloku 21 v elektrárně Kyndby Peak Load Plant, který jako palivo používá ropu". Dodala, že elektrárna Esbjerg byla určena k vyřazení z provozu 31. března 2023, zatímco další dva bloky již byly vyřazeny z provozu.

"V zájmu zajištění bezpečnosti dodávek elektřiny nám dnes dánské úřady nařídily pokračovat i obnovit provoz některých našich elektráren spalujících ropu a uhlí," uvedl Mads Nipper, generální ředitel společnosti Orsted. "Příkaz dánských úřadů samozřejmě splníme a nyní začneme s přípravou a údržbou bloků i se zajištěním personálu potřebného k jejich provozu," dodal Nipper. Společnost Orsted uvedla, že všechny dotčené jednotky budou potřebovat údržbu, aby byly připraveny k provozu, a zároveň bude nutné vyškolit "vysoce specializované pracovníky", kteří budou tyto jednotky obsluhovat. Společnost uvedla, že jí bylo nařízeno udržovat tyto tři jednotky v provozu do 30. června 2024. Společnost Orsted, která je významným hráčem v oblasti větrné energie, si stanovila cíl být do roku 2025 uhlíkově neutrální.

Zpráva vyvede z míry odpůrce dalšího využívání fosilních paliv. Uhlí má značný vliv na životní prostředí, organizace Greenpeace ho označuje za "nejšpinavější a nejvíce znečišťující způsob výroby energie". Jinde zase americký Úřad pro energetické informace uvádí řadu emisí vznikajících při spalování uhlí, včetně oxidu uhličitého, oxidu siřičitého, pevných částic a oxidů dusíku. "Stále jsme přesvědčeni, že jako společnost musíme co nejdříve postupně přestat používat plyn, ropu a uhlí, ale jsme uprostřed evropské energetické krize a samozřejmě budeme přispívat k zajištění dodávek elektřiny podle našich možností," řekl Nipper ze společnosti Orsted. Několik dní před oznámením Orstedu další velká evropská energetická společnost, německá RWE, uvedla, že tři její hnědouhelné neboli hnědouhelné bloky se "dočasně vrátí na trh [s] elektřinou, aby posílily bezpečnost dodávek a ušetřily plyn při výrobě elektřiny". RWE uvedla, že každý z těchto bloků má výkon 300 megawattů. "Jejich nasazení je zpočátku omezeno do 30. června 2023," dodala.

Zdroje: cnbc.com, Unsplash.com

Nejnovější články