Autor: Petr Jůn

Erdogan odhalil záchranný plán na posílení turecké liry

Turecká lira se v noci opět propadla kvůli rostoucím obavám z inflace a trhy příliš nevěří slibům prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Turecká lira se v noci opět propadla kvůli rostoucím obavám z inflace a trhy příliš nevěří slibům prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, že nejhorší ekonomické turbulence v zemi jsou za námi.

Inflace v 84milionové zemi dosáhla v prosinci 19letého maxima 36,1 %, což je nejvyšší hodnota za celou dobu Erdoganova působení ve funkci prezidenta. A ekonomové varují, že by mohla ještě vzrůst, a to díky Erdoganově neortodoxní politice snižování a odmítání zvyšování úrokových sazeb, což je standardní nástroj používaný tvůrci měnové politiky ke zchlazení rostoucích nákladů a posílení místních měn.

Lira se ve středu v 11 hodin dopoledne v Istanbulu obchodovala za 13,36 za dolar.

Erdogan minulý měsíc odhalil nový záchranný plán na posílení měny bez zvýšení sazeb, který v podstatě zahrnuje ochranu místních vkladatelů před volatilitou trhu tím, že jim doplatí rozdíl, pokud pokles liry vůči tvrdým měnám překročí úrokové sazby bank. Podle kritiků je tento plán neudržitelný, dále vyčerpá již tak nízké devizové rezervy Turecka a v podstatě představuje jedno velké skryté zvýšení úrokových sazeb.

"Viděli jsme to znovu a znovu, zejména na rozvíjejících se trzích - zahraniční investoři prodávají měnu, místní investoři prodávají měnu, když si myslí, že se politika úrokových sazeb trochu zvrhla," řekl Christopher Payne, hlavní ekonom dubajské společnosti Peninsula Real Estate Management. "Výsledkem kolabující měny je inflace. A tomu se opravdu nedá uniknout."

Podle tureckého statistického institutu vzrostly ceny potravin a nápojů v Turecku meziročně o 44 % a jen v prosinci se spotřebitelské ceny zvýšily o 13,58 %. Někteří ekonomové předpovídají, že inflace dosáhne do konce prvního čtvrtletí roku 2022 až 50 %, pokud se nezmění turecká měnová politika, která je považována za zoufale málo nezávislou a řízenou Erdoganem. Goldman Sachs vidí, že po většinu příštího roku bude inflace přesahovat 40 %.

Erdogan mezitím prohlásil, že je "zarmoucen" dramatickým nárůstem inflace.

Prezident však obavy nadále odhlíží a v úterý z Ankary prohlásil, že "nadměrný" růst cen je "trnem" a "kamínkem" na turecké cestě a že jeho vláda se inflační "bubliny" zbaví. Erdogan dodal, že je odhodlán dostat Turecko mezi deset nejlepších ekonomik světa. V roce 2021 se měně země dařilo nejhůře ze všech měn rozvíjejících se trhů.

"Uzavírat se vnějšímu světu a zavádět kapitálové kontroly není něco, co by Turecko jako exportní ekonomika dělalo," řekl Payne s odkazem na opatření, která v podobných situacích zavedly některé rozvíjející se ekonomiky.

"V tomto případě se nelze vyhnout ekonomickému faktu," dodal. "Zajímavé bude sledovat, zda prezident Erdogan změní názor - nebo jak ho změní a dokáže, že měl celou dobu pravdu."

Zdroj: cnbc.com, Unsplash

Nejnovější články