Autor: Filip Kejval

EU uzavřela dohodu o dodávkách plynu s USA, aby snížila svou závislost na Rusku

Spojené státy v pátek uvedly, že budou spolupracovat s mezinárodními partnery, aby v letošním roce dodaly do Evropy nejméně o 15 miliard metrů krychlových zkapalněného zemního plynu více, a snaží se tak ukončit závislost bloku na vývozu ruské energie po invazi Kremlu na Ukrajinu.

Spojené státy v pátek uvedly, že budou spolupracovat s mezinárodními partnery, aby v letošním roce dodaly do Evropy nejméně o 15 miliard metrů krychlových zkapalněného zemního plynu více, a snaží se tak ukončit závislost bloku na vývozu ruské energie po invazi Kremlu na Ukrajinu.

Bílý dům ve svém prohlášení uvedl, že tyto dodatečné objemy LNG se budou v budoucnu zvyšovat.

Přichází v době zvýšených obav, že země dovážející energii z Ruska doplňují válečnou pokladnu prezidenta Vladimira Putina o příjmy z ropy a plynu.

Americký prezident Joe Biden označil dohodu za "průlomovou" novou iniciativu, jejímž cílem je "zvýšit energetickou bezpečnost, ekonomickou bezpečnost a národní bezpečnost".

Biden v Bruselu vystoupil spolu s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a řekl: "Vím, že odstranění ruského plynu bude mít pro Evropu náklady. Ale je to nejen správná věc z morálního hlediska, ale také nás to postaví na mnohem silnější strategickou pozici."

"To vše ještě více sbližuje Evropskou unii a Spojené státy, což je výhra pro nás všechny," řekl.

USA a EU oznámily vytvoření společné pracovní skupiny pro posílení energetické bezpečnosti Ukrajiny a EU na příští a následující zimu.

Pracovní skupině pro energetickou bezpečnost bude předsedat zástupce Bílého domu a zástupce Evropské komise, výkonné složky EU.

Hlavními cíli pracovní skupiny by podle USA a EU měla být diverzifikace dodávek LNG v souladu s klimatickými cíli a snížení poptávky po zemním plynu. Iniciativa si pravděpodobně vyžádá nová zařízení na dovoz LNG v Evropě.

"Transatlantické partnerství je silnější a jednotnější než kdykoli předtím. Jsme odhodláni postavit se brutální ruské válce. Tato válka bude pro Putina strategickým neúspěchem," prohlásila v pátek von der Leyenová.

"Putin se snaží vrátit čas do jiné éry - éry brutálního použití síly, mocenské politiky, sfér vlivu a vnitřní represe. Jsem přesvědčena, že se mu to nepodaří," dodala. "Společně pracujeme na vytvoření mírové, prosperující a udržitelné budoucnosti. A já vím, že uspějeme."

Bílý dům uvedl, že EU bude usilovat o zajištění poptávky po dalších přibližně 50 miliardách metrů krychlových amerického LNG ročně nejméně do roku 2030. To je "v souladu s našimi společnými cíli v oblasti nulové spotřeby", dodal.

"To se bude rovněž dít s vědomím, že ceny by měly odrážet dlouhodobé tržní základy a stabilitu nabídky a poptávky," uvedly Spojené státy.

Ruská energetika je pro Moskvu klíčovým zdrojem příjmů a politického vlivu.

EU v současnosti dostává zhruba 40 % plynu ruskými plynovody, z nichž některé vedou přes Ukrajinu.

Příjmy z ruské ropy a zemního plynu by měly v letech 2011 až 2020 tvořit zhruba 43 % federálního rozpočtu Kremlu, což ukazuje, že fosilní paliva hrají pro ruskou vládu ústřední roli.

Válka Ruska s Ukrajinou se časově shoduje s prudkým nárůstem cen uhlí, ropy a plynu, protože země se snaží nahradit ruské zdroje energie.

Zdroje: cnbc.com, Unsplash.com

Nejnovější články