Euro bude mít nové bankovky

Evropská centrální banka vybere nový design eurobankovek do roku 2024. Jde tak o zcela nový design za posledních 20 let.

Měna eurozóny byla poprvé zavedena v roce 1999, mince a bankovky byly uvedeny na trh v roce 2002. „Po 20 letech je čas změnit vzhled našich bankovek, aby byly příbuznější Evropanům všech věkových kategorií a prostředí,“ uvedla v prohlášení prezidentka ECB Christine Lagardeová. "Jsou hmatatelným a viditelným symbolem toho, že v Evropě stojíme při sobě, zejména v dobách krize, a stále po nich existuje silná poptávka." Bankovky jsou v současnosti založeny na „tématu ‚věky a styly‘, které představují okna, dveře a mosty,“ uvedla ECB.

Banka se sídlem ve Frankfurtu vytvoří cílové skupiny, které budou shromažďovat názory lidí z celé eurozóny na možná témata budoucích bankovek. Poradní skupina s jedním odborníkem z každé země eurozóny poté předloží užší seznam nových témat. Odborníci jsou znalí v oblastech historie, přírodních a společenských vědách, výtvarného umění a technice. Banka poté vyzve veřejnost, aby se vyjádřila k vybraným tématům. Před opětovnou konzultací s veřejností bude následovat soutěž o návrh. Rada guvernérů ECB poté učiní konečné rozhodnutí před vydáním nových bankovek. „Chceme vyvinout eurobankovky, se kterými se evropští občané budou moci ztotožnit a budou je hrdě používat jako své peníze,“ uvedl v prohlášení člen Výkonné rady ECB Fabio Panetta. "Proces změny designu eurobankovek bude probíhat souběžně s naším vyšetřováním digitálního eura.

Cílem obou projektů je splnit náš mandát poskytovat Evropanům bezpečné a designově přijatelné peníze." Mluvčí Euronews řekla, že se jedná o první úplné přepracování eurobankovek za dvě desetiletí. „Od uvedení eurových bankovek je to poprvé, co zahajujeme proces přepracování témat a designu eurových bankovek,“ řekla. "Dříve jsme u Europa Series 2 pouze aktualizovali design, aby se do něj vešla řada nových a vylepšených bezpečnostních prvků, které také usnadní odlišení mezi dvěma existujícími řadami."

 

 

Zdroje: euronews.com, Pixabay

Nejnovější články