Autor: Filip Kejval

Evropská centrální banka vyhlásila mimořádné zasedání k projednání recese na trhu

Evropská centrální banka oznámila na středu neplánované měnověpolitické zasedání v době, kdy výnosy dluhopisů mnoha vlád v eurozóně prudce rostou.

Evropská centrální banka oznámila na středu neplánované měnověpolitické zasedání v době, kdy výnosy dluhopisů mnoha vlád v eurozóně prudce rostou.

"Uspořádají ad hoc schůzku, na které budou diskutovat o aktuálních tržních podmínkách," uvedl mluvčí centrální banky.

Výpůjční náklady mnoha vlád v posledních dnech prudce vzrostly. Měřítko známé jako evropský ukazatel strachu - rozdíl mezi výnosy italských a německých dluhopisů, který je investory hojně sledován - se ve středu zvýšilo nejvíce od začátku roku 2020.

Výnos desetiletého italského státního dluhopisu na začátku týdne rovněž překročil hranici 4 %.

Pohyby na trhu dluhopisů, které poukazují na nervozitu investorů, souvisely s obavami, že centrální banka bude zpřísňovat měnovou politiku agresivněji, než se původně očekávalo.

ECB zároveň minulý týden neposkytla žádné podrobnosti o možných opatřeních na podporu vysoce zadlužených zemí eurozóny, což dále podnítilo obavy investiční komunity.

Po středečním oznámení však výnosy dluhopisů klesly a euro se vůči americkému dolaru posunulo výše. Před otevřením trhů v Evropě se euro obchodovalo o 0,7 % výše na úrovni 1,04 USD.

V souvislosti s tímto oznámením vzrostly také akcie italských bank. Intesa Sanpaolo a Banco Bpm vzrostly v prvních hodinách evropského obchodování o 5 %.

Dosavadní reakce trhu naznačují, že někteří hráči na trhu očekávají, že ECB se bude zabývat obavami z finanční roztříštěnosti a skutečně objasní, jaká opatření by mohla přijmout na podporu vysoce zadlužených zemí.

Rozhodnutí ECB o středečním zasedání přichází také jen několik hodin před rozhodnutím amerického Federálního rezervního systému o úrokových sazbách. Tržní očekávání ukazují na zvýšení sazeb o 75 bazických bodů, což je největší zvýšení od roku 1994.

Středeční oznámení následovalo také po projevu jednoho z členů centrální banky, který se snažil reagovat na nedávnou rozkolísanost trhu v souvislosti s finanční roztříštěností.

Isabel Schnabelová, členka Výkonné rady ECB, v úterý v Paříži uvedla: "Náš závazek vůči euru je naším nástrojem proti roztříštěnosti. Tento závazek nemá žádná omezení. A naše dosavadní výsledky v zasahování v případě potřeby tento závazek potvrzují."

Jeden z nejvýznamnějších okamžiků v historii ECB nastal v roce 2012, kdy bývalý prezident Mario Draghi prohlásil, že centrální banka udělá "cokoli", aby ochránila společnou měnu. Mnozí také viděli, že ECB výrazně a rychle zakročila po pandemii koronaviru.

Rizikem pro eurozónu je finanční roztříštěnost. Ačkoli 19 členů eurozóny má různé fiskální kapacity, sdílí stejnou měnu. Nestabilita v jedné zemi se tak může přenést do ostatních hlavních měst eurozóny.

"Na nové mimořádné události budeme reagovat pomocí stávajících a případně nových nástrojů. Tyto nástroje mohou opět vypadat jinak, s jinými podmínkami, dobou trvání a ochrannými opatřeními, aby zůstaly pevně v rámci našeho mandátu. Nemůže však být pochyb o tom, že v případě potřeby můžeme navrhnout a použijeme nové nástroje k zajištění transmise měnové politiky, a tedy i našeho primárního mandátu cenové stability," řekl v úterý Schnabel.

Zdroje: cnbc.com, Unsplash.com

Nejnovější články