Autor: Radka Guzi

Evropská unie půjčí Ukrajině 18 miliard euro

Vojenský konflikt na Ukrajině stále pokračuje a ovlivňuje nejenom ekonomické dění zbytku světa. Důsledky tohoto konfliktu mají celospolečenský dopad do různých oblastí a zdá se, že konec agrese je v nedohlednu.

Vojenský konflikt na Ukrajině stále pokračuje a ovlivňuje nejenom ekonomické dění zbytku světa. Důsledky tohoto konfliktu mají celospolečenský dopad do různých oblastí a zdá se, že konec agrese je v nedohlednu.

Vzhledem k těmto skutečnostem Ukrajina volá o pomoc jak finanční, tak hmotnou, aby toto těžké období zvládla překonat. Evropská Unie již Ukrajině poskytla několik pomocí a přislíbila, že bude pomáhat Ukrajině i nadále. Nyní byl aktuálně předložen další solidární balíček pro Ukrajinu, který spočívá v tom, že z Evropské unie potečou finanční prostředky do Ukrajiny, a to formou výhodné půjčky. Bude se jednat o 18 miliard euro.

Evropská unie ovšem nepomáhá Ukrajincům pouze finanční cestou, nýbrž i humanitární. Rozpočet eurozóny například proplácí Ukrajincům různé formy výcviku například v oblasti zdravotnictví nebo chemie.

Legislativní balíček

10. prosince 2022 informovala Rada Evropské unie o legislativním balíčku, který mimo jiné bude znamenat pro Ukrajinu finanční pomoc v hodnotě 18 miliard euro, v přepočtu na naši měnu se jedná o více než 437 miliard korun českých. Příští týden tento legislativní balíček poputuje před Evropský parlament. Ukrajina by tak mohla s finanční pomocí počítat díky tomuto návrhu až do konce roku 2023.

Proti tomuto návrhu se soustavně vymezuje například Maďarsko, a ačkoliv je pro schválení balíčku důležitá jednomyslná shoda, už teď to vypadá, že se návrh obejde bez maďarského souhlasu. Maďarská strana je totiž stále velmi obezřetná k zadlužování v této době a pro tyto účely, a právě proto ostatní představitelé eurozóny vymýšlejí jinou cestu, která by se bez Maďarského souhlasu obešla.

Výhodné podmínky půjčky

Zapůjčené peníze Ukrajině budou mít speciální podmínky pro jejich vrácení. Tyto podmínky byly navrhnuty tak, aby byly co nejvíce příznivé pro těžké období Ukrajiny. Půjčené peníze se začnou splácet až za deset let, to znamená, že Ukrajinci mají desetiletý odklad splácení na tyto peníze.

Úrok neboli cena za půjčení nebude zcela splácen Ukrajinou, nýbrž většinu této úrokové položky budou hradit členské státy eurozóny. Záruky na tyto půjčky budou poskytnuty prostřednictvím unijního rozpočtu nebo členskými státy.

K čemu budou poskytnuté peníze sloužit

Finanční prostředky pomohou Ukrajině zejména pro krytí státních potřeb. Ukrajina je může využít například pro obnovu zničené infrastruktury.

Ukrajině chybí finanční prostředky na spoustu věcí, ale primární je udržet státní zřízení v chodu a na druhém neméně důležitým bodem je zafinancovat revitalizaci po válečných škodách.

Ukrajinští představitelé již několik měsíců volají o různých formách pomoci a poukazují na to, že ne všechny sliby pomoci jsou plněny. Evropská unie se ovšem k těmto slibům nepřidává a snaží se konat co nejrychleji v rámci svých možnostech.

Evropská unie se touto pomocí snaží podpořit Ukrajinu zejména k postupné integraci k evropským státům.

Zdroje:

ct24.ceskatelevize.cz

unsplash.com

Nejnovější články