Evropské energetické společnosti dosahují rekordních zisků, zatímco vysoké účty ždímají peněženky jejich zákazníků.

Rostoucí ceny plynu jsou špatnou zprávou pro spotřebitele, ale pomáhají velkým energetickým společnostem dosahovat rekordních zisků.

Rostoucí ceny plynu jsou špatnou zprávou pro spotřebitele, ale pomáhají velkým energetickým společnostem dosahovat rekordních zisků.

Britská ropná a plynárenská společnost Shell a společnost Centrica, která je kótovaná na burze, tento týden vykázaly rekordní čtvrtletní zisky.

Společnost Shell vykázala čtvrtletní zisk ve výši 11,5 miliardy liber (13,6 miliardy dolarů), což je o 92 % více než před rokem, zatímco společnost Centrica, vlastník British Gas, vydělala 1,3 miliardy liber (1,6 miliardy dolarů).

K dosažení těchto historických výsledků pomohl oběma firmám prudký růst cen ropy a zemního plynu. Ropa Brent i ropa WTI od počátku roku vzrostly o více než 30 %, zatímco referenční nizozemské futures na zemní plyn TTF vzrostly od počátku června o 112 %.

"Není žádným překvapením, že společnosti Centrica a Shell dosáhly v tomto čtvrtletí opět velmi dobrých výsledků, a to zisku 11,5 miliardy dolarů, což je pro společnost Shell nový rekord," uvedl stratég společnosti Infosys Consulting Simon Tucker. "Je zřejmé, že se v současné době nacházíme v komoditním supercyklu s omezenou nabídkou a vysokou poptávkou - a tak tomu bude pravděpodobně i v následujících třech až pěti letech."

Ceny zemního plynu, uhlí a elektřiny v Evropě letos prudce vzrostly, a to zejména kvůli přerušení dodávek paliva z Ruska, které zajišťuje přibližně 40 % potřeby plynu v regionu. Sankce EU vůči Moskvě kvůli válce na Ukrajině vedly k uzavření klíčových zdrojů dodávek energie, což vyhnalo inflaci na mnohaletá maxima, což stlačilo spotřebitele, ale přineslo nečekané zisky dodavatelům paliv.

A nejsou to jen britské energetické společnosti, kterým vzrostl zisky.

Norská společnost Equinor vyplatila tento týden akcionářům po dobrém druhém čtvrtletí dodatečnou dividendu ve výši 3 miliard dolarů, zatímco francouzská společnost Total SE ztrojnásobila svůj upravený zisk na 9,8 miliardy dolarů.

Stratégové Goldman Sachs tento týden varovali, že energetická krize v Evropě bude pravděpodobně trvat nejméně do roku 2025.

"Očekáváme, že evropské ceny plynu budou v létě 2023 nakonec opět vyšší, protože se do popředí zájmu opět dostane cenová destrukce poptávky," uvedl tým vedený vedoucí výzkumu zemního plynu banky Samanthou Dartovou v nedávné výzkumné zprávě. "Trvalejší prostředí nižších cen je podle našeho názoru v Evropě pravděpodobné až v roce 2025."

Rekordní zisky však přicházejí v době, kdy se spotřebitelé potýkají s rostoucími cenami pohonných hmot.

Energetická poradenská společnost tento týden varovala, že účty britských domácností za palivo by mohly do konce roku 2022 vzrůst na necelých 3 500 liber (4 280 USD), což znamená, že se tato částka během jednoho roku ztrojnásobí.

Analytici vyzvali ropné a plynárenské společnosti, aby reinvestovaly své vysoké zisky a pomohly tak zvýšit dodávky, což by mohlo být jednou z cest ke zmírnění energetické krize v Evropě.

"Je třeba vynaložit veškeré možné úsilí na snížení spotřeby energie a zlepšení dodávek," uvedl Tucker ze společnosti Infosys. "Investice lze také směřovat do odstranění špatných průmyslových praktik, jako je spalování a únik ropy, což otevře významný potenciál pro snížení množství odpadu."

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články