Evropu čeká 5 až 10 "těžkých" zim, protože ceny energií prudce rostou

Evropu možná čeká řada dlouhých a tuhých zim, protože ceny energií v souvislosti s válkou na Ukrajině stoupají na rekordní hodnoty.

Evropu možná čeká řada dlouhých a tuhých zim, protože ceny energií v souvislosti s válkou na Ukrajině stoupají na rekordní hodnoty.

"Příštích 5 až 10 zim bude obtížných," prohlásil belgický premiér Alexander De Croo na pondělní akci v Belgii, jak uvedla televizní stanice VRT. "V řadě odvětví je opravdu obtížné vypořádat se s těmi vysokými cenami energií. Pozorně to sledujeme, ale musíme být transparentní: nadcházející měsíce budou obtížné, nadcházející zimy budou obtížné."

De Croo se vyjádřil v době, kdy Evropa čelí energetické krizi, kterou ještě zhoršuje ruská válka na Ukrajině. Kontinent je na Rusku závislý, pokud jde o potřeby zemního plynu, a dováží z něj přibližně 40 % paliva. Rusko však s odvoláním na technické problémy zpomalilo tok plynu klíčovým plynovodem Nord Stream 1 na 20 % jeho kapacity. Evropští představitelé tvrdí, že tento krok je odvetou za sankce kvůli invazi na Ukrajinu.

Belgie dováží z Ruska pouze 6,5 % své potřeby zemního plynu, uvádí The Brussels Times s odvoláním na oficiální údaje. Účty za energie však v Belgii stále rostou, protože ceny na světových trzích prudce vzrostly. V pondělí vyskočily referenční nizozemské futures kontrakty na zemní plyn během jediného dne o téměř 20 % na nové rekordní maximum v souvislosti se zprávami o neplánovaném třídenním odstavení plynovodu Nord Stream 1 od 31. srpna.

Podle deníku The Brussels Times prudce rostoucí ceny energií v neděli vyhnaly cenu elektřiny v Belgii na velkoobchodním trhu na nové rekordní maximum. To se následně promítá do rekordně vysokých účtů za energie pro domácnosti.

I v dalších zemích Evropy se očekává další růst účtů za energie. Ve Velké Británii se očekává, že účty domácností za energie budou na začátku roku 2023 čtyřikrát vyšší než v letech 2018 až 2021, podle Financial Times.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články