Pandemie Covid-19 má nejen seismický dopad na globální veřejné zdraví, ale také způsobuje chaos v ekonomice, přičemž narušení dodavatelského řetězce a nedostatek pracovních sil jsou velkým problémem pro podniky po celém světě.
Na trhu práce došlo k výrazným posunům, kdy mnoho lidí dobrovolně opustilo své zaměstnání, nyní se ekonomiky znovu otevírají a dochází k poptávce po pracovní síle.
Ekonomové tvrdí, že za nedostatkem stojí měnící se demografický vývoj, jako je stárnutí a odchod do důchodu, stejně jako hraniční kontroly, požadavky na lepší platy a flexibilní pracovní podmínky.
Nejnovější údaje o práci z USA například ukazují, že více pracovníků je ochotno odejít ze zaměstnání nebo změnit zaměstnání. Nejnovější měsíční průzkum pracovních míst a fluktuace pracovních míst amerického ministerstva práce, zveřejněný minulý týden, ukázal, že v srpnu bylo 10,4 milionu volných pracovních míst, zatímco počet lidí opouštějících svá zaměstnání (takzvaná „míra odchodů“) vzrostl na 4,3 milionu, nejvyšší úroveň zaznamenaná od prosince 2000.
Odvětví, která opouštěli pracovníci byly zejména ubytovací a stravovací služby, velkoobchod, státní a místní školství.
Problém s nedostatkem pracovníků se netýká jen USA, mnoho zemí po celém světě trpí tímto nedostatkem. Je to důležité, protože to zhoršuje narušení dodavatelského řetězce po celém světě, přičemž klíčová průmyslová odvětví se snaží znovu získat dynamiku kvůli nedostatku pracovníků nebo surovin.
To narušuje místní i globální výrobní a dodavatelské sítě, brzdí hospodářský růst, způsobuje nedostatek produktů a služeb pro spotřebitele.
Odborníci posuzují potenciální dopad, který by nedostatek pracovníků mohl mít na ekonomiku v USA, Velké Británii a eurozóně. Zdůrazňují také, že ačkoli pandemie zvýraznila a podtrhla nedostatek pracovních sil, kořeny těchto problémů jsou před pandemií.
„Nedostatek kvalifikovaných pracovníků není jen dalším příznakem ekonomiky po uzamčení, ale také výsledkem zásadnějšího vývoje v USA, eurozóně a Spojeném království,“ uvedli ekonomové ING Carsten Brzeski, James Knightley, Bert Colijn a James Smith.
Co se děje s americkými dělníky?
Při pohledu na zásadnější faktory tohoto nedostatku, zkoumali ekonomové podobnosti a rozdíly na trzích práce po celém světě.
V USA poznamenali, že ekonomika plně získala zpět veškerý ztracený ekonomický výstup způsobený pandemií, ačkoli je 5 milionů pracovních míst pod úrovní z února 2020. To však není způsobeno nedostatečnou poptávkou pracovníků.
„V současné době je více než deset milionů volných pracovních míst rozmístěných ve všech sektorech s rekordním podílem společností, které zvyšují plat, aby se pokusily přilákat zaměstnance. Namísto toho je to problém s nabídkou pracovníků.
Jedním z možných vysvětlení je, že domácnosti si vytvořily rezervy úspor a nemají žádnou naléhavost vrátit se do práce.
„Věříme, že dochází k trvalejšímu úbytku pracovníků, který je způsoben velkým počtem starších pracovníků, kteří odcházejí do předčasného důchodu. Myšlenka návratu do kanceláře a každodenního dojíždění se může mnoha lidem zdát nepříjemná a s rostoucími akciovými trhy, které posílily 401 tisíc penzijních plánů, se může předčasný odchod do důchodu jevit jako velmi atraktivní varianta,“ dále pak uzavření hranic omezuje imigraci a nižší porodnost znamená, že do pracovní síly nyní vstupuje méně mladých pracovníků.
"Nedostatek na trhu práce by mohl přetrvávat mnohem déle, než Federální rezervní systém očekává, což by znamenalo, že společnosti budou stále více nabízet platy, aby přilákaly zaměstnance,“ uvedla ING.
„Nejen to, ale zvýšená míra odchodů naznačuje, že společnosti možná budou muset zvýšit platy, aby si udržely zaměstnance, které v současnosti mají, vzhledem k vysokým nákladům na fluktuaci pracovníků, na morálku, školení a spokojenost zákazníků. To ukazuje na větší inflační tlaky, na které by měl Federální rezervní systém reagovat tím, že úrokové sazby porostou dříve a rychleji, než v současnosti oceňují finanční trhy.
Jak je na tom Spojené Království?
Situaci Spojeného království také zhoršil Brexit, na mnoho zahraničních pracovníků se země spoléhala, že se během pandemie vrátí domů.
Absence pracovníků v kritických průmyslových odvětvích, jako je výroba masa, zemědělství a doprava, vedla v posledních týdnech k panice spotřebitelů ve Spojeném království. Docházelo k nedostatku paliva na čerpacích stanicích a varováním, že by mohly být utraceny tisíce hospodářských zvířat.
To vedlo vládu k zavedení dočasných víz pro řidiče kamionů a drůbežářů nebo ke zprávám o zvýšení mezd, aby přilákala pracovníky do klíčových odvětví, jako je pohostinství
Mezitím panují všeobecné obavy z rostoucích cen zboží, služeb a potravin před Vánocemi.
Vízová pravidla po Brexitu znesnadňují občanům EU pracovat ve Spojeném království na hůře placených pozicích a ING uvedla, že pro britské společnosti bude trvale obtížnější získávat zaměstnance ze zámoří.
Stejně jako Evropa, i Spojené království čelí strukturálním výzvám, konkrétně tomu, že růst populace v produktivním věku se v příštím desetiletí zpomalí. ING poznamenala „Stejně jako v USA to může zesílit některé současné nedostatky, ale je to také strukturální brzda potenciálního růstu Spojeného království“.
Jaká je situace v eurozóně?
Podobně jako ve Spojeném království se sousední eurozóna snažila omezit masivní ztráty pracovních míst během pandemie zavedením programů dovolených, kdy vláda dotovala mzdy pracovníků, aby zastavila propouštění.
„Míra nezaměstnanosti s 7,5 % je nyní jen 0,4 procentního bodu od svého historického minima dosaženého v březnu loňského roku,“ poznamenala ING.
„Podniky v průmyslu více než kdy jindy hlásí práci jako faktor omezující produkci, ve službách je toto číslo stále pod historickými maximy.“
Zdroje: cnbc.com; freepik.com