Autor: Petr Jůn

Ford podepisuje pětiletou smlouvu o platbách se společností Stripe

Společnost Stripe, která zpracovává online platby, se stala zákazníkem společnosti Ford Motor Company v rámci pětileté smlouvy, jejímž cílem je posílit strategii elektronického obchodování automobilového giganta.

Společnost Stripe, která zpracovává online platby, se stala zákazníkem společnosti Ford Motor Company v rámci pětileté smlouvy, jejímž cílem je posílit strategii elektronického obchodování automobilového giganta.

Ford Motor Credit Company, finanční divize automobilky, bude využívat technologii společnosti Stripe ke zpracování digitálních plateb na trzích v Severní Americe a Evropě, uvedly společnosti v pondělním prohlášení.

Společnost Stripe bude zpracovávat transakce pro objednávky a rezervace spotřebitelských vozidel a také možnosti financování balíčků pro komerční zákazníky společnosti Ford. Automobilka rovněž plánuje využít Stripe k přesměrování platby zákazníka ze svých webových stránek ke správnému místnímu prodejci vozů Ford nebo Lincoln.

Toto spojení představuje pro společnost Stripe jedno z dosud největších klientských vítězství a je součástí plánu obratu společnosti Ford pod vedením generálního ředitele Jima Farleyho, který nastoupil do čela společnosti v říjnu 2020.

Společnost Stripe, kterou v roce 2010 založili irští bratři Patrick a John Collisonovi, je s hodnotou 95 miliard dolarů nejhodnotnějším start-upem v Silicon Valley. Společnost prodává software, který podnikům všech tvarů a velikostí usnadňuje přijímání plateb přes internet.

Mezi zákazníky firmy, která vydělává peníze tím, že si z každé zpracované transakce bere malý podíl, patří například Shopify, Salesforce nebo Deliveroo. Čelí však rostoucí konkurenci konkurenčních fintechů, jako je Adyen a Checkout.com, který byl minulý týden oceněn na 40 miliard dolarů v rámci kola financování ve výši 1 miliardy dolarů.

"Děláme strategická rozhodnutí o tom, kam přivést poskytovatele se solidními odbornými znalostmi a kde vybudovat diferencované, vždy dostupné služby, které naši zákazníci ocení," uvedl v prohlášení Marion Harris, generální ředitel společnosti Ford Motor Credit Company.

Ford očekává, že technologii Stripe začne zavádět ve druhé polovině roku 2022, počínaje Severní Amerikou.

"Během pandemie si lidé zvykli platit online za potraviny, zdravotní péči, dokonce i za rady holičů ohledně domácího stříhání," řekl Mike Clayville, ředitel pro příjmy společnosti Stripe. "Nyní očekávají, že budou moci nakupovat cokoli a všechno online."

Tržní kapitalizace společnosti Ford minulý týden poprvé překročila 100 miliard dolarů, protože investoři ocenili strategii firmy v oblasti elektromobilů a plán restrukturalizace Ford+. Společnost byla v roce 2021 nejvýkonnější automobilovou akcií a porazila společnosti jako Tesla a General Motors.

Společnost Stripe je mezitím stále v soukromém vlastnictví. Dlouho se spekulovalo o tom, kdy společnost vstoupí na burzu. V září přinesla agentura Bloomberg zprávu, že společnost Stripe jednala s investičními bankami o vstupu na burzu již v roce 2022. John Collison, prezident společnosti Stripe, však o měsíc později pro CNBC uvedl, že společnost "velmi ráda" zůstane soukromá.

V srpnu 2020 společnost Stripe přijala na pozici finančního ředitele Dhivyu Suryadevaru, bývalého finančního ředitele společnosti General Motors.

Zdroj: cnbc.com, Unsplash

Nejnovější články