Francie je naštvaná - odvolala své velvyslance ve Spojených státech a Austrálii

Francie je stále naštvaná kvůli nové dohodě o ponorkách, kterou Austrálie uzavřela se Spojenými státy a Spojeným královstvím. Francie z tohoto důvodu odvolala své velvyslance z USA a Austrálie.

Francie je stále naštvaná kvůli nové dohodě o ponorkách, kterou Austrálie uzavřela se Spojenými státy a Spojeným královstvím. Francie z tohoto důvodu odvolala své velvyslance z USA a Austrálie.

Francouzský ministr zahraničí v pátek uvedl,že země okamžitě odvolala velvyslance na protest proti třístranné bezpečnostní dohodě, která zahrnovala ponorky s jaderným pohonem pro Austrálii.

"Na žádost prezidenta republiky jsem se rozhodl okamžitě odvolat naše dva velvyslance ve Spojených státech a Austrálii a to do Paříže ke konzultacím," uvedl francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian ve svém prohlášení.

"Toto výjimečné rozhodnutí je odůvodněno mimořádnou závažností oznámení, které bylo učiněno 15. září Austrálií a Spojenými státy."

"Ačkoli nás mrzí, že učinili tento krok, budeme se i v nadcházejících dnech nadále angažovat v řešení našich neshod, jak jsme to udělali i v jiných bodech v průběhu naší dlouhé aliance," uvedl úředník.

Ve středu prezident Joe Biden pro objasnění pomohl odhalit vytvoření nového partnerství mezi Spojenými státy, Austrálií a Spojeným královstvím.

Premiéři Scott Morrison z Austrálie a Boris Johnson ze Spojeného království se virtuálně připojili k Bidenovi a oznámili tak své partnerství.  Vedoucí představitelé uvedli, že bezpečnostní partnerství se bude snažit posílit stabilitu v indicko-pacifickém regionu, protože Čína rozšiřuje svou vojenskou sílu a vliv.

Dohoda také částečně ukončuje dlouhodobou smlouvu o ponorkách mezi Austrálií a Francií a nahrazuje ji novou dohodou mezi Austrálií, USA a Spojeným královstvím. Tato skutečnost je právě oním důvodem hněvu Francie.

USA a Spojené království se ve středu dohodly, že pomohou Canbeře při získávání ponorek s jaderným pohonem, což umožní australskému námořnictvu pomoci čelit čínským plavidlům s jaderným pohonem v jejím regionu.

"Bylo to bodnutí do zad. Navázali jsme vztah důvěry s Austrálií. Tato důvěra byla zrazena,“ řekl Le Drian ve čtvrtek ráno rozhlasové stanici Franceinfo.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken ve čtvrtek novinářům řekl, že on a ministr obrany Lloyd Austin hovořili se svými francouzskými protějšky o novém bezpečnostním paktu před jeho odhalením.

Mluvčí Pentagonu John Kirby uvedl, že Austin v pátek ráno znovu hovořil se svým francouzským protějškem.

"Samozřejmě nebudu charakterizovat francouzskou stranu, ale z diskuse bylo jasné, že v oblasti našich obranných vztahů s Francií je stále co vykonat," uvedl Kirby a k věci dodal, že oba diskutovali o společných výzvách a zájmech.

Zdroje: francetvinfo.fr; cnbc.com; unsplash 

Nejnovější články