General Electric se rozdělí na tři společnosti se zaměřením na letectví, energetiku a zdravotnictví

Americký průmyslový gigant GE (General Electric) se rozdělí do tří společností zaměřených na letectví, energetiku a zdravotnictví.

Americký průmyslový gigant GE (General Electric) se rozdělí do tři společností zaměřených na letectví, energetiku a zdravotnictví, oznámila to společnost v úterý. 

Společnost bude rozdělena na samostatné jednotky, zaměřené, na již výše zmiňované oblasti letectví, energetiku a zdravotnictví. GE plánuje vyčlenit zdravotnickou jednotku do začátku roku 2023 a energetickou jednotku do začátku roku 2024, uvedla společnost v tiskové zprávě. Akcie GE v posledních 12 měsících vzrostly o 55 % a v pre-marketu vyskočily o 12%. 

"Vytvořením tří předních globálních veřejných společností, může každá těžit z většího zaměření, podporovat dlouhodobý růst, díky přizpůsobení alokace kapitálu, a také podporovat hodnotu pro zákazníky, investory a zaměstnance," uvedl generální ředitel Lawrence Culp. "Naše technologické znalosti, vedoucí postavení a globální dosah je využívaný k k lepšímu poskytování služeb pro naše zákazníky," dále řekl Culp. 

Název GE zůstane u letecké společnosti po dokončení na samostatnou jednotku a povede ji již zmiňovaný generální ředitel Lawrence Culp, uvedla společnost.

General Electric byla založena na konci 19.stolení tehdy Thomasem Edisone a během let prošla několika transformacemi, jak se americká ekonomika měnila, až se stala lídrem na trhu v oblasti spotřebičů, proudových motorů a energetických turbín.

GE byla na počátku 21. století řazena jako největší společnost podle tržní hodnoty, následně přišla finanční krize. Společnost se již nebyla schopna vyšplhat zpět na vrchol tehdy pod vedením Jeffa Immelta.

Nynější generální ředitel Lawrence Culp působí na této pozici od roku 2018. Dříve vedl Danaher. Společnost prodala několik svých jednotek pod Culpa, neboť jednatel chtěl zjednodušit obchodní strukturu společnosti. 

V posledních dvou desetiletích měly akcie špatný výkon na trhu,  navzdory jejich nedávnému zlepšení. Od roku 2009 ztrácely 2% ročně.

GE byla také v posledních letech sužována dluhy, které vyvolaly pochybnosti na Wall Street. Nové firmy oznámí kapitálové struktury později, uvedla společnost. Dále uvedla, že výnosy, které získala z prodeje své jednotky k financování letectví, použije ke splácení dluhu.

Zdroje: cnbc.com, freepik.com

Nejnovější články