Generální ředitel společnosti Coinbase tento týden ujistil investory, že o bankrotu nemůže být řeč - ale její junk dluhopisy mají nyní hodnotu téměř stejně nízkou jako ruské dluhopisy

Kryptoměnová burza Coinbase byla po výsledcích za první čtvrtletí zasažena ze všech stran.

Kryptoměnová burza Coinbase byla po výsledcích za první čtvrtletí zasažena ze všech stran.

Výkonný ředitel Brian Armstrong tento týden ujistil investory, že bankrot nehrozí, poté co společnost varovala uživatele, že by mohli ztratit přístup ke svým kryptoměnovým aktivům, pokud by společnost někdy zkrachovala, přesto důvěra v tento podnik klesla, což dokazuje pokles hodnoty jeho akcií a jeho junk bonds.

Kryptoměnové trhy jsou velmi nepředvídatelné a osud Coinbase je s nimi úzce spjat.

"Coinbase uvedla, že je ochotna ztratit až 500 milionů dolarů EBITDA ročně, takže načasování návratu k pozitivnímu zisku je nejasné," uvedla v nedávné poznámce výzkumná společnost Morningstar.

"Obecně varujeme před příliš hlubokým čtením čtvrtletních výsledků Coinbase, protože volatilita může v krátké době vzrůst nebo klesnout. Je však třeba si uvědomit, že nákladová struktura Coinbase během několika málo čtvrtletí dramaticky vzrostla, takže firma není zisková" uvedl Morningstar.

Podle údajů Úřadu pro regulaci finančního průmyslu má nyní desetiletý dluhopis společnosti Coinbase výnos přibližně 9,9 %, což je nárůst z přibližně 3,62 % v září, kdy společnost dluh prodala. V porovnání s výnosem přibližně 3,00 % u referenčního desetiletého dluhopisu americké státní pokladny to znamená rozdíl výrazně přesahující 600 bazických bodů, zatímco v době, kdy Coinbase dluh vydala, se blížil 200 bazickým bodům.

Výnosy dluhopisů Coinbase, které mají spekulativní neboli "junk" rating, jsou téměř stejně vysoké jako výnosy desetiletého státního dluhu Ruska, které strávilo několik měsíců na pokraji platební neschopnosti poté, co západní země po invazi na Ukrajinu vyřadily Moskvu z globálního finančního systému. Výnosy ruských desetiletých dluhopisů se pohybují kolem 10,2 %, přičemž před rokem se blížily 7 %.

Cena nevyžádaných dluhopisů Coinbase prudce klesá od chvíle, kdy společnost zveřejnila výsledky za první čtvrtletí, které nesplnily odhady analytiků, což způsobilo, že její akcie ten den klesly až o 28 %.

Brzy poté se mezi uživateli Coinbase strhlo šílenství poté, co výsledky hospodaření obsahovaly varování před rizikem pro jejich kryptoměny v nepravděpodobném případě bankrotu Coinbase. Lidé následně vyzvali uživatele, aby v důsledku toho přesunuli svá kryptoaktivní aktiva do hardwarových peněženek nebo fyzických úložných zařízení.

"Vzhledem k tomu, že kryptoměnová aktiva držená v úschově mohou být považována za majetek konkurzní podstaty, mohla by být v případě konkurzu kryptoměnová aktiva, která držíme v úschově jménem našich zákazníků, předmětem konkurzního řízení a tito zákazníci by mohli být považováni za naše obecné nezajištěné věřitele," uvedla společnost.

Armstrong však ve svém příspěvku na Twitteru zdůraznil, že společnosti nehrozí platební neschopnost a že zveřejnění rizik bylo zmíněno pouze v reakci na pravidla, která nedávno stanovil regulátor trhů.

Zatímco kolem Coinbase panuje určitá nervozita, někteří investoři, jako například Cathie Woodová, která vybírá technologické akcie, vidí příležitosti. Zveřejněné informace její firmy ARK Invest ukazují, že Woodová jen tento týden nakoupila akcie Coinbase v hodnotě téměř 45 milionů dolarů, když se akcie dostaly na rekordní minima.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články