Google prohrál antimonopolní bitvu s EU - musí zaplatit pokutu 2,8 miliardy dolarů

Evropský soud ve středu rozhodl, že Evropská komise měla pravdu, když udělila pokutu společnosti Google za porušování antimonopolních předpisů. Tato vzniklá situace představuje přelomový okamžik pro antimonopolní politiku v Evropské unii.

Evropský soud ve středu rozhodl, že Evropská komise měla pravdu, když udělila pokutu společnosti Google za porušování antimonopolních  předpisů. Tato vzniklá situace představuje přelomový okamžik pro antimonopolní politiku v Evropské unii.

Rozhodnutí bylo vyřčeno jako reakce na to, co Evropská komise (jako výkonná složka EU) v roce 2017 uvedla. Google podle ní upřednostnil své vlastní nákupní služby. Společnosti Google byla udělena pokuta za porušení antimonopolních pravidel a to ve výši 2,42 miliardy eur (2,8 miliardy dolarů). Google hned tyto nároky zpochybnil u druhého nejvyššího soudu EU. Proti středečnímu verdiktu se lze odvolat a postoupit k nejvyššímu soudu EU.

Není to poprvé, co evropský soudní dvůr rozhodl o antimonopolním případu Evropské komise týkající se technologického giganta.

Komora v červenci 2020 rozhodla, že se komisi nepodařilo prokázat, že irská vláda poskytla společnosti Apple daňové zvýhodnění. To nastalo poté, co instituce sídlící v Bruselu nařídila Irské republice, aby v roce 2016 získala zpět 13 miliard eur od výrobce iPhone.

Rozhodnutí soudu znamenalo významnou ránu pro Margrethe Vestager (šéfku soutěže EU) a její tým.  Vlastně to upozorňovalo a poukazovalo, že při dokazování případu neodvedli dobrou práci.

Vestager se rozhodla proti rozhodnutí odvolat a podala jej k nejvyššímu soudu EU, kde se o případu teprve musí rozhodnout.

V té době rozsudek také osvětlil jednu z hlavních výzev evropské politiky hospodářské soutěže.  V antimonopolních případech je to komise, kdo musí nést tíhu důkazů a nikoli žalovaný.

EU v současné době diskutuje o tom, jak zpřísnit svůj soubor pravidel, aby zajistila spravedlivější hospodářskou soutěž mezi 27 členskými státy.

Zdroje: cnbc.com; freepik

Nejnovější články