Hlubší pokles dodávek ruské ropy pravděpodobně vyvolá globální recesi a plnohodnotnou energetickou krizi, varuje Bank of America

Jakýkoli další pokles dodávek ruské ropy pravděpodobně povede k recesi a mohl by dokonce vyvolat plnohodnotnou energetickou krizi.

Jakýkoli další pokles dodávek ruské ropy pravděpodobně povede k recesi a mohl by dokonce vyvolat plnohodnotnou energetickou krizi, která by zvýšila ceny nad 150 dolarů za barel, varovali stratégové Bank of America ve své zprávě.

Podle týmu BofA vedeného Franciscem Blanchem klesla produkce ropy v Rusku v roce 2022 zhruba o 1 milion barelů denně (bpd). K poklesu došlo v důsledku toho, že země a obchodníci omezili nákupy energie z této země po její invazi na Ukrajinu.

V pátek uvedli, že očekávají pokles dodávek z Ruska z 11,4 milionu barelů denně v prvním čtvrtletí roku 2022 na průměrných 10 milionů barelů denně v roce 2023.

"To je pravděpodobně přesně tolik, kolik svět zvládne, aniž by to vyvolalo zásadní negativní ekonomické důsledky," napsal Blanch a jeho kolegové.

Stratégové banky varovali, že hlubší pokles by mohl způsobit chaos na energetických trzích.

"Domníváme se, že prudký pokles ruského vývozu ropy by mohl vyvolat plnohodnotnou ropnou krizi ve stylu 80. let a vyhnat cenu ropy Brent vysoko nad 150 dolarů za barel," uvedli. To je výrazně nad současnou úrovní zhruba 110 dolarů, která způsobila prudký nárůst cen pohonných hmot.

Sedmdesátá a osmdesátá léta minulého století byla desetiletími, kdy na energetických trzích panoval chaos a globální růst trpěl.

Bank of America uvedla, že globální ekonomický růst a poptávka po energiích spolu úzce souvisí, přičemž poptávka roste v souladu s růstem hrubého domácího produktu.

Přesto banka upozornila, že zásoby energií jsou v současné době velmi nízké a poměr zásob ropy k její spotřebě je na nejnižší úrovni v historii. Pokud má tedy globální růst pokračovat, musí se zásoby zvýšit.

Problémem je, že kvůli problémům Ruska s dodávkami a dalším problémům, včetně slabých investic do ropy, je nepravděpodobné, že by se produkce výrazně zvýšila. Situace by se také mohla zhoršit, pokud se Evropská unie dohodne na úplném zákazu ruské ropy.

"Příští negativní šok v dodávkách energie bude muset být vyrovnán zrcadlovým poklesem růstu poptávky po energii (nebo růstu HDP, chcete-li) nebo růstem nabídky jinde," uvedli stratégové.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články