Hongkongské volby dávají tušit zcela novou politiku města

První parlamentní volby v Hongkongu od doby, kdy Peking přepracoval městský volební proces dávají tušit začátek „nové politiky“ ve městě.

První parlamentní volby v Hongkongu od doby, kdy Peking přepracoval městský volební proces dávají tušit začátek „nové politiky“ ve městě.

„Musíme počkat na konečné výsledky, než to budeme vědět s jistotou, ale vypadá to, že kandidáti na podporu establishmentu – kteří se více zaměřují na otázky obživy a sociální otázky – ovládnou zákonodárný sbor,“ Zmínil se Tim Summers, analytik, pracující jako senior konzultant v Chatham House. Tyto problémy se dle něj dotýkají bydlení a chudoby i životního prostředí. Dodal také,že „stále budeme svědky značného množství sporů a debat o mnoha problémech obživy, kterým Hongkong čelí.”

Lau Siu-Kai, politik a viceprezident China Association of Hong Kong and Macao Studies, tyto jeho pocity zopakoval. Řekl, že nový zákonodárný sbor se zaměří na „praktické záležitosti“, jako je nedostatek bytů ve městě, rostoucí ceny nemovitostí a rovnost příjmů.

Summers neočekává velký pokrok v politické reformě po volbách, ale to je dle něj „součást plánu“ z pohledu Pekingu.

"Za posledních pět nebo šest let jsme viděli mnohem větší radikalizaci hongkongské politiky... Chtěli to přerušit... po masivních sociálních hnutích, často násilných hnutích v roce 2019," dodal Summers.

Protesty byly běžné v roce 2019 poté, co Čína uvalila na město kontroverzní zákon o národní bezpečnosti. Prodemokratické skupiny, stejně jako země včetně Spojených států, kritizovaly tuto legislativu jako podkopávání demokracie a individuálních svobod. Vláda v Hongkongu a Pekingu tato tvrzení samozřejmě odmítla.

Volební účast v nedělních průzkumech podle hongkongské komise pro volební záležitosti klesla na rekordně nízkou úroveň 30,2 % a to ve srovnání s přibližně 58 % v posledních volbách v roce 2016. Podle nového volebního systému se celkový počet křesel v zákonodárném sboru zvýšil ze 70 na 90. Počet přímo volených zástupců se ale zmenšil. Dříve byla polovina zástupců Rady přímo volena běžnými obyvateli Hongkongu. Podle nových pravidel jich bude zhruba pětina.

Přesto Lau řekl, že Hongkong nadále zůstává „velmi atraktivním místem pro zahraniční investory“. To platí zejména v této době, kdy je mnoho čínských firem, které obchodují ve Spojených státech, pod přímým tlakem Pekingu a to aby se stáhly ze státního trhu a kotovaly blíže k Hongkongu.  Například čínský gigant Didi řekl začátkem tohoto měsíce, že se začne stahovat z burzy cenných papírů v New Yorku a plánuje místo toho kotovat v Hongkongu.

 

Zdroje: cnbc.com; unsplash 

Nejnovější články