Investoři považují vyšší úrokové sazby za největší hrozbu pro akcie

Podle nového průzkumu CNBC investoři z Wall Street do značné míry považují vyšší úrokové sazby za největší hrozbu vykolejení růstu akcií.

Obrázek: freepik.com

Podle nového průzkumu CNBC investoři z Wall Street do značné míry považují vyšší úrokové sazby za největší hrozbu vykolejení růstu akcií.

Téměř polovina respondentů uvedla, že rostoucí úrokové sazby by mohly do budoucna nejvíce poškodit akcie.

Nedávný prudký nárůst výnosů dluhopisů se projevil u akcií, zejména v oblastech růstu na trhu, které jsou na trhu přední.

Desetiletý výnos ministerstva financí se tento týden vyšplhal na předpandemickou úroveň nad 1,77%, což se dotklo 14měsíčního maxima.

Více než 60% respondentů průzkumu věří, že desetiletý výnos státní pokladny dosáhne na konci roku 2021 úrovně vyšší než 2%. Poslední sazba se obchodovala ve středu kolem 1,73%.

Dalším velkým rizikem pro akciový trh jsou vyšší daně z příjmu právnických osob. Očekává se, že prezident Joe Biden zvýší sazbu daně z příjmu právnických osob na 28%, aby financoval balíček výdajů na infrastrukturu v hodnotě více než 2 biliony dolarů.

Více než polovina respondentů průzkumu uvedla, že akcie poklesnou, pokud se Bidenovo zvýšení daně z příjmů právnických osob stane realitou.

Americký akciový stratég David Kostin varoval investory, že Bidenovy daňové plány mohou omezit výnosy S&P 500 na akcii o 9%.

Mnozí se přesto domnívají, že dopad vyšších daní by měl být potlačen a zmírněn silnějšími výdělky společností, jakmile se ekonomika zotaví z recese vyvolané pandemií.

Biden také podpořil zvýšení horní mezní sazby daně na 39,6% a zdanění kapitálových zisků a dividend vyšší běžnou sazbou daně z příjmu.

Zdroje: cnbc.com, freepik.com

Nejnovější články