Autor: Petr Jůn

Huawei očekává za tento rok pokles příjmů o 28,9 % kvůli sankcím

Čínský telekomunikační gigant Huawei v pátek uvedl, že očekává, že jeho tržby v letošním roce dosáhnou 634 miliard jüanů (99 miliard USD), což je o 28,9 % méně než před rokem.

Čínský telekomunikační gigant Huawei v pátek uvedl, že očekává, že jeho tržby v letošním roce dosáhnou 634 miliard jüanů (99 miliard USD), což je o 28,9 % méně než před rokem.

Společnost trpí americkými sankcemi, nedostatkem polovodičů a celosvětovým poklesem poptávky po chytrých telefonech.

Celoroční odhad na rok 2021 uvádí, že tržby společnosti Huawei za druhé pololetí klesly oproti tržbám za prvních šest měsíců na 313,6 miliardy jüanů z 320,4 miliardy jüanů.

V roce 2020 společnost vykázala tržby ve výši 891,4 miliardy jüanů, což je o 3,8 % více než v předchozím roce. To je mnohem pomalejší než 19,1% meziroční nárůst vykázaný v roce 2019, kdy tržby dosáhly 858,8 miliardy jüanů.

Páteční zpráva byla součástí interního novoročního poselství rotujícího předsedy představenstva společnosti Huawei Guo Pinga, který se zaměřil na mobilizaci zaměstnanců k dalšímu úsilí.

Dopis nespecifikoval důvody poklesu očekávaných příjmů, ale upozornil na "vážné výzvy" plynoucí z "nepředvídatelného podnikatelského prostředí, politizace technologií a rostoucího hnutí za deglobalizaci".

Guo dodal, že "v uplynulém roce zůstala naše činnost v oblasti operátorů stabilní, naše podniková činnost zaznamenala solidní růst a naše činnost v oblasti zařízení rychle expandovala do nových oblastí podnikání".

Pro příští rok Guo uvedl, že mezi cíle společnosti patří zvýšení úsilí o budování a získávání talentů a rozvoj technologií souvisejících s automobilovým průmyslem.

Minulý týden společnost Huawei oznámila, že první elektromobil s jejím operačním systémem HarmonyOS se začne dodávat pravděpodobně koncem února.

Společnost Huawei obvykle zveřejňuje podrobnější výroční zprávu v březnu.

Údaje zveřejněné za první pololetí roku 2021 ukázaly, že dva největší obchodní segmenty, spotřebitelský a operátorský, zaznamenaly prudký meziroční pokles. Daleko menší podnikatelský segment, který se stal ústředním bodem růstové strategie společnosti Huawei, vzrostl o 6,6 miliardy jüanů.

V roce 2019 zařadila administrativa bývalého prezidenta Donalda Trumpa společnost Huawei na černou listinu, která omezovala americké společnosti v prodeji technologií této čínské společnosti s odkazem na obavy o národní bezpečnost. Společnost Huawei popřela, že by představovala takovou hrozbu.

Zatímco tato omezení se nezmírnila, jiné napětí mezi společností Huawei a americkou vládou se zmírnilo.

Finanční ředitelka Meng Wan-čou, dcera zakladatele společnosti Ren Čeng-fej, se letos na podzim vrátila do práce v sídle společnosti v Šen-čenu poté, co dosáhla dohody s americkou vládou ohledně obvinění z podvodů.

Meng bojovala proti vydání do USA z Vancouveru, kde byla zatčena v prosinci 2018. Většinu z posledních tří let strávila v domácím vězení, v němž jí podmínky kauce ve výši 10 milionů kanadských dolarů (7,9 milionu Kč) umožňovaly vycházet během dne se sledováním ochranky.

Zdroj: cnbc.com, Unsplash

Nejnovější články