Hypotéza efektivního trhu (EMH) tvrdí, že akcie jsou vždy spravedlivě oceněny, protože jejich ceny odrážejí všechny dostupné informace. Proto zastánci této hypotézy tvrdí, že neexistuje způsob, jak by jednotlivec mohl významně zvýšit své výnosy ve srovnání se zbytkem trhu.
Základy hypotézy efektivního trhu
Hypotéza efektivního trhu říká, že trhy mají k dispozici všechny dostupné informace a že ceny cenných papírů jsou podle toho stanoveny. Jinými slovy, všechny akcie na dané burze nebo indexu, jako je S&P 500, se obchodují za spravedlivou cenu. Teoreticky by tedy nemělo být možné, aby investor překonal index pomocí jakékoli strategie nebo analýzy.
Dále zastánci EMH tvrdí, že když se objeví nové informace o společnosti, jsou okamžitě a okamžitě započítány do ceny akcií. Díky tomu by aktivní výběrčí akcií teoreticky mohl mít stejný úspěch při náhodném výběru několika akcií. Pokud by tato teorie platila, každý z těchto přístupů by přinesl zhruba stejné výnosy.
"Teorie říká, že pokud věříte v efektivní trhy, nemůžete věřit v sestavení optimalizovaného portfolia, protože z definice nemůžete použít minulé výnosy k předvídání budoucnosti," říká Olivier Fines, vedoucí oddělení propagace CFA Institute pro region EMEA.
S ohledem na tyto skutečnosti by dávalo smysl, že pasivní přístup k investování, který je stále populárnější, by byl lepší než aktivní přístup.
"Jde o to, že nemá smysl si myslet, že můžete trvale překonávat trh, protože pro to neexistuje žádný teoretický základ," říká Fines. "Cena v daném okamžiku odráží vše, co je třeba vědět - jakýkoli pohyb je tedy čistě náhodný."
Fines říká, že hypotéza efektivního trhu má své kořeny v 60. letech 20. století, kdy se díky práci ekonomů Eugena Famy a Paula Samuelsona začala dostávat do hlavního proudu. Každý z nich nezávisle na sobě a prostřednictvím vlastních výzkumných metod vytvořil základní rámec hypotézy efektivního trhu, který položil základy pro další vývoj této teorie.
Ve své podstatě se však EMH týká toku a dostupnosti informací spolu s předpokladem, že tyto informace jsou brány v úvahu. To vedlo k tomu, že byly vysloveny tři hlavní "formy" nebo typy EMH.
Poznámka: Hypotéza efektivního trhu pochází od ekonomů Eugena Famy a Paula Samuelsona, jejichž samostatné práce položily základy této teorie.
Jaké jsou typy EMH?
Hypotéza efektivního trhu říká, že trh existuje ve třech typech nebo formách: slabý, polosilný a silný. Zde je o každé z nich něco více:
Tyto tři formy jsou jako filtry, přičemž každá z nich předpokládá, že určitá podmnožina informací si našla cestu na trh a byla tak oceněna. A protože všechny informace jsou na trhu, není vlastně nic, co by mohlo způsobit změnu ceny. Proto žádná forma odborných znalostí nebo taktického obchodování nemůže pomoci zvýšit výnosy.
Argumenty pro a proti EMH
Hypotéza efektivního trhu má samozřejmě jeden problém: někteří investoři mohou trh porazit a také to dělají. To je jeden z a možná hlavní argument proti EMH, který obvykle uvádějí zastánci aktivního řízení investic.
Warren Buffett a George Soros jsou dva z nejznámějších investorů, kteří trvale překonávají trh tím, že investují do aktiv, která jsou podle nich podhodnocená. Zejména Buffett inspiroval zástupy investorů, aby následovali jeho výběr akcií.
EMH "byla zpochybněna takovými osobnostmi, jako jsou Buffett a Soros," říká Fines. "Vydělali spoustu peněz tím, že předpovídali lidské chování." Zastánci EMH oponují, že investoři, kteří překonávají trh, mají většinou jen štěstí. Zkrátka a dobře, trh se většinu času pohybuje poměrně předvídatelným způsobem. I na existenci tržních propadů a korekcí lze podle nich pohlížet jako na návrat trhu k jakési základní linii.
Zastánci také poukazují na údaje, které ukazují, že pasivní fondy pravidelně porážejí aktivní fondy, jako na důkaz, že EMH je správná teorie.
Jak se EMH používá v investování?
Vliv hypotézy efektivního trhu je na trzích patrný s nárůstem a rostoucí oblibou pasivního investování. Pasivní investování, na rozdíl od aktivního investování, zahrnuje strategie, při nichž se investor snaží vyrovnat trhu - nikoli jej porazit.
Ačkoli existuje řada důvodů, proč je pasivní přístup pro mnoho investorů nejlepší (například nižší náklady a rizika), skutečnost, že pasivní strategie se stávají tak populární, může sloužit jako ospravedlnění pro zastánce EHM.
Vezměte si toto: Podle údajů agentury Bloomberg Intelligence se za posledních šest let zvýšil podíl pasivních fondů (oproti aktivním) z 31,6 % na 42,9 %. A očekává se, že pasivní fondy předstihnou aktivní fondy možná již v roce 2026.
Rychlá rada: Existuje mnoho způsobů pasivního investování. Můžete si koupit indexový fond, nebo si koupit akcie, které se vám líbí, a držet se jich dlouhodobě. To je podstata pasivního investování - nepřistupujete k jeho správě aktivně.
Finanční výtěžek
Hypotéza efektivního trhu říká, že všechny dostupné informace o akciích jsou v daném okamžiku zahrnuty do jejich hodnoty. To znamená, že trh je dokonale efektivní - efektivnější než aktivní investor, který se snaží překonat trh jako celek.
Stručně řečeno, pokud si myslíte, že můžete porazit trh výběrem akcií, pravděpodobně si nemyslíte, že EMH má velkou váhu. Obliba pasivního a indexového investování však může být známkou toho, že EMH přijalo mnoho investorů, ať už si to uvědomují, nebo ne.
Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com