Indie s okamžitou platností zakázala vývoz pšenice

Indie zakázala v sobotu s okamžitou platností vývoz pšenice. Stalo se tak několik dní poté, co oznámila, že vlna veder omezila produkci a místní ceny dosáhly historického maxima.

Indie zakázala v sobotu s okamžitou platností vývoz pšenice. Stalo se tak několik dní poté, co  oznámila, že vlna veder omezila produkci a místní ceny dosáhly historického maxima.

Vláda uvedla, že bude stále povolovat vývoz akreditivů, které již byly vystaveny.

Celosvětoví kupci přitom ale vsadili na dodávky tohoto druhého největšího světového producenta pšenice. Vývoz z oblasti Černého moře se totiž výrazně propadl po ruské invazi na Ukrajinu koncem února. Před zákazem se Indie zaměřovala letos vyexpedovat rekordních 10 milionů tun.

Indický zákaz by mohl výrazně zvýšit celosvětové ceny pšenice, to by mohlo hluboce zasáhnout například chudé spotřebitele v Asii a Africe.

"Zákaz je pro nás šokem," vyjádřil se obchodník z firmy sídlící v Bombaji.  "Očekávali jsme omezení vývozu po 2-3 měsících, ale zdá se, že čísla o inflaci vše změnila.”

Rostoucí ceny potravin a energií vytlačily v dubnu indickou meziroční maloobchodní inflaci na osmileté maximum, což posílilo názor ekonomů, že centrální banka bude muset zvýšit úrokové sazby mnohem agresivněji, aby omezila ceny.

Ceny pšenice v Indii se vyšplhaly rekordně vysoko, na některých spotových trzích až na 25 000 rupií (322,71 USD) za tunu.


 

Vlna veder zmenšila úrodu


 

Začátkem tohoto týdne Indie nastínila svůj rekordní exportní cíl pro fiskální rok 2022/23.

Prudký a náhlý nárůst teplot v polovině března však znamenal, že velikost úrody by mohla být mnohem nižší, než se očekávalo, kolem 100 milionů tun nebo ještě méně. Tato čísla uvedl prodejce se sídlem v Novém Dillí.

„Vládní zakázky klesly o více než 50 %.  Spotovým trhům se dostává mnohem méně zásob než loni. Všechny tyto věci naznačují ve výsledku nižší úrodu,“ řekl prodejce.

V dubnu Indie vyvezla rekordních 1,4 milionu tun pšenice a již v květnu byly podepsány dohody o vývozu přibližně 1,5 milionu tun.

„Indický zákaz zvedne globální ceny pšenice.  Právě teď totiž na trhu není žádný velký dodavatel,“ dodal.


 

Zdroje: bloomberg.com; cnbc.com; unsplash


 

Nejnovější články