Inflace v roce 2022

Do zdražování se už několik měsíců propisuje omezená nabídka základních surovin, která je způsobena krizí dodavatelských řetězců.

Vysoká inflace, která v listopadu stoupla meziročně už na 6% se projeví i ve zvyšování důchodů. Ta první, pravidelná, přijde na začátku roku 2022. Průměrný důchod vzroste o 5,2%, tedy o 805 korun měsíčně a dostane se k úrovni 16 300 korun. Na začátku roku 2021 průměrný důchod stoupl díky zákonné valorizaci o 839 korun na 15 336 korun.

Ministerstvo financí zhoršilo své odhady vývoje ekonomiky na příští rok. Hrubý domácí produkt poroste pomaleji, než se původně očekávalo. Inflace naopak zrychlí na šest procent. Právě zdražování se podle rezortu stává zásadním problémem tuzemského hospodaření. Šestiprocentní růst cen pro rok 2022 vyvozuje ministerstvo z toho důvodu, že současná inflace je vysoko nad cílem České národní banky.

Do zdražování se už několik měsíců propisuje omezená nabídka základních surovin, která je způsobena krizí dodavatelských řetězců. K zářijové meziroční inflace nejvíce přispěl růst cen bydlení. Imputované nájemné, které se pro tento výpočet používá, vzrostlo o více než 10%, uvádí rezort Aleny Schillerové. Významně taky rostly ceny alkoholu a tabáku, které pomohlo vyhnat vzhůru zvýšení spotřební daně.

Druhý největší příspěvek byl vykázán v oddílu doprava, kde se zvýšili ceny pohonných hmot olejů o 20,4 % či automobilů o šest procent.
Podle ministerstva financí by letos měla ekonomika růst o 2,5% a příští rok o 4,1%. 
Rezort těmito čísly zhoršil svou predikci. V srpnu odhadoval, že letos HDP poroste o 3,2 procenta a příští rok o 4,2 procenta.

Report také uvádí, že s ohledem na predikci inflace a předpokládanou postupnou normalizaci měnově-politických úrokových sazeb by reálné úrokové sazby měly ve zbývající části letošního roku i v roce 2022 působit stimulačně, byť v příštím roce v postupně se snižující míře.

Po roce 2022 očekává ministerstvo financí pokles inflace na průměrných 2,5% v roce 2023 a na 2,2% o rok později.

Zdroje: cnbc.com, pixabay 

Nejnovější články