Autor: Adam Spáčil

"Inflace vrcholí," říká generální ředitel Bank of America

Klíčové body Spotřebitelské ceny v lednu oproti prosinci vzrostly o 0,5 % a tato zpráva způsobila pád hodnoty akcií.

To je vlastně docela dobrá zpráva pro spotřebitele.

Klíčové body Spotřebitelské ceny v lednu oproti prosinci vzrostly o 0,5 % a tato zpráva způsobila pád hodnoty akcií.

Ačkoli se úroveň inflace v meziměsíčním srovnání možná zvýšila, jeden z expertů z toho obavy nemá. Podívejte se na náš výběr nejlepší Cash Back karty roku 2022

Januárový dlouho očekávaný údaj o indexu spotřebitelských cen (CPI) obsahoval překvapivou zprávu. Zatímco meziroční inflace se oproti prosinci snížila a byla zaznamenána na úrovni 6,4 %, na měsíční bázi se náklady na spotřební zboží od prosince do ledna zvýšily o 0,5 %. Po této zprávě se hodnoty akcií začaly propadat, protože investoři čelili realitě přetrvávající inflace.

Zvýšení spotřebitelských cen samozřejmě není zrovna vynikající zprávou. Ale pokud se zeptáte generálního ředitele Bank of America Briana Moynihana, není to ani ta nejhorší zpráva.

Inflace nebude problémem navždy

Úroveň inflace je zvýšená od druhé poloviny roku 2021. A v tuto chvíli už toho spotřebitelé začínají být zjevně unaveni.

Vzhledem k tomu, že mnoho lidí se v uplynulém roce nákladně zadlužilo na kreditních kartách, aby se s inflací vyrovnali, je to pochopitelné. Je však také důležité si uvědomit, že inflace nebude problémem navždy. Ve skutečnosti byl Moynihan v nedávném článku v Barron's citován, že "inflace dosahuje svého vrcholu"

"Musíme ustoupit a uvědomit si, že tyto meziměsíční soubory dat budou trochu skákat..." řekl Moynihan. "Ale obecný trend je takový, že inflace v některých oblastech dosáhla svého vrcholu a v jiných ne zcela, a to je dobře a to je také zamýšlený výsledek."

Srovnání s přetrvávající inflací

Snížení úrovně inflace se nepodobá pouhému otočení vypínače. A jak řekl Moynihan, v příštích měsících můžeme být svědky toho, že náklady na určité výdaje klesnou, zatímco jiné výdaje vzrostou.

Nejlepší je proto být trpělivý. A také by spotřebitelé měli věřit, že Federální rezervní systém je odhodlán inflaci ochladit - ať už v dobrém, nebo ve zlém.

To, že se centrální banka snaží snížit inflaci zpět do pásma 2 %, je dobrá věc, protože by to mohlo znamenat světovou úlevu pro spotřebitele, kteří mají nedostatek peněz. Ale tím, že Fed zvyšuje úrokové sazby, aby podpořil útlum spotřebitelských výdajů potřebný ke zpomalení inflace, zároveň zdražuje půjčky ve všech oblastech, ať už ve formě půjčky na auto, zůstatku na kreditní kartě nebo osobní půjčky.

Přesto by si spotřebitelé měli uvědomit, že současný cyklus inflace nebude trvat věčně a že životní náklady budou od této chvíle pravděpodobně klesat jako celek. Ti, kteří se snaží držet krok se svými účty, si možná budou muset na určitou dobu, než se inflace ochladí, vzít druhé zaměstnání, a to nemusí být nutně snadná cesta. Ale skutečnost, že ekonomika je nabitá pracovními místy, by měla alespoň usnadnit zvládnutí tohoto probíhajícího období inflace.

A když už jsme u pracovních příležitostí, spotřebitelé, kteří bojují o zaměstnání, mohou mít možnost zvýšit své mzdy v hlavním zaměstnání tím, že se budou věnovat rolím mimo své současné zaměstnavatele. V době, kdy stále zaznívají varování před recesí, nemusí být opuštění zaměstnání a nástup do nového zrovna nejpříjemnější. Často je však přechod na nové pracoviště nejefektivnějším způsobem, jak dosáhnout výrazného zvýšení platu.

Zdroje: fool.com, Unsplash.com

Nejnovější články