Investor Michael Burry předpovídá spotřebitelskou recesi a varuje společnosti před dalšími bolestmi v oblasti zisků

Američané méně šetří, více si půjčují a utrácejí další peníze, které si schovali během pandemie.

Američané méně šetří, více si půjčují a utrácejí další peníze, které si schovali během pandemie. Tyto trendy by mohly předznamenat trvalý pokles spotřebitelských výdajů a snížit zisky podniků, varoval v pátek Michael Burry.

"Osobní úspory v USA klesly na úroveň roku 2013, míra úspor na úroveň roku 2008 - zatímco dluh na revolvingových kreditních kartách rostl rekordním tempem a vrátil se na vrchol z doby před COVID, a to navzdory všem těm bilionům dolarů, které jim spadly do klína," napsal na Twitteru.

Jinými slovy, pokud se lidé stále více zadlužují pravděpodobně omezí své výdaje, což sníží hospodářský růst a poškodí hospodářské výsledky firem.

Svůj podíl na tom nepochybně mají prudce rostoucí náklady na potraviny, benzín a bydlení; inflace tlačí spotřebitele k zemi a snižuje jejich disponibilní příjem.

Burry je známý především díky své miliardové sázce na realitní bublinu, která byla zvěčněna v knize a filmu "The Big Short".

V lednu 2021 také pomohl připravit půdu pro prudký růst akcií společnosti GameStop tím, že investoval do maloobchodního prodejce videoher, a v loňském roce uzavřel významné sázky proti společnosti Tesla Elona Muska a vlajkovému fondu Ark Innovation Cathie Woodové.

Šéf společnosti Scion Asset Management již dříve vyjádřil obavy o americké spotřebitele. V dubnu na Twitteru napsal, že americké domácnosti během pandemie zvýšily své bohatství díky stimulačním šekům, odpustitelným půjčkám, nabídkám refinancování a nepřímé ekonomické pomoci.

To může znít pozitivně, ale Burry si klade otázku, jak by lidé mohli takové bohatství obnovit. Pravděpodobně měl na mysli obavy z inflace, které brání dalším stimulům, rostoucí úrokové sazby, pokles cen aktiv a omezený růst mezd, které zatěžují finance lidí.

Burry je nechvalně proslulý svými hrozivými předpověďmi. Loni v létě diagnostikoval "největší spekulativní bublinu všech dob ve všech věcech" a varoval kupce meme akcií a kryptoměn, že se řítí k "matce všech krachů".

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články