Autor: Petr Jůn

Investoři platí miliony za virtuální pozemky v metaverse

Není žádným tajemstvím, že trh s nemovitostmi raketově roste, ale pandemie Covidu vyvolává další málo známou pozemkovou horečku.

Není žádným tajemstvím, že trh s nemovitostmi raketově roste, ale pandemie Covidu vyvolává další málo známou pozemkovou horečku. Někteří investoři totiž platí miliony za pozemky - ne v New Yorku nebo Beverly Hills. Ve skutečnosti tyto pozemky zde na Zemi fyzicky neexistují.

Pozemky se spíše nacházejí online, v souboru virtuálních světů, které odborníci na technologie nazvali metaverse. Ceny pozemků se v posledních měsících zvýšily až o 500 % od chvíle, kdy Facebook oznámil, že se pustil do virtuální reality, a dokonce změnil název společnosti na Meta Platforms.

"Metaverse je další iterací sociálních médií," řekl Andrew Kiguel, generální ředitel torontské společnosti Tokens.com, která investuje do nemovitostí v metaverse a digitálních aktiv spojených s nezaměnitelnými tokeny.

"Můžete jít na karneval, můžete jít na hudební koncert, můžete jít do muzea," řekl Kiguel.

V těchto virtuálních světech spolu skuteční lidé komunikují jako kreslené postavičky zvané avataři, podobně jako ve videohrách pro více hráčů v reálném čase. Dnes mohou lidé do těchto světů vstupovat prostřednictvím běžné počítačové obrazovky, ale Meta a další společnosti mají dlouhodobou vizi vybudování 360stupňových pohlcujících světů, do kterých budou lidé vstupovat prostřednictvím brýlí pro virtuální realitu, jako je Oculus od společnosti Meta.

Nedávná zpráva správce kryptoaktiv Grayscale odhaduje, že digitální svět může v blízké budoucnosti vyrůst v byznys v hodnotě 1 bilionu dolarů.

Zde vystupují významní umělci, včetně Justina Biebera, Ariany Grande a DJ Marshmella, jako jejich vlastní avataři. Dokonce i Paris Hiltonová uspořádala silvestrovský večírek na svém vlastním virtuálním ostrově jako DJka.

Kiguelova společnost nedávno vyhodila téměř 2,5 milionu dolarů za kus pozemku v Decentralandu - jednom z několika populárních světů metaverse. "Ceny se za posledních několik měsíců zvýšily o 400 až 500 %," řekl Kiguel.

Dalším horkým světem metaverse je Sandbox, kde společnost Republic Realm, která se zabývá virtuálním developmentem nemovitostí, Janine Yorio utratila za pozemek virtuální půdy rekordních 4,3 milionu dolarů.

Yorio uvedla, že její společnost loni prodala 100 virtuálních soukromých ostrovů za 15 000 dolarů za kus. "Dnes se každý z nich prodává za zhruba 300 000 dolarů, což je shodou okolností stejná cena jako průměrná cena domu v Americe," uvedla.

"Digitální svět je pro některé stejně důležitý jako svět skutečný," říká realitní makléř Oren Alexander z Miami. "Nejde o to, čemu věříte vy nebo já, ale o to, co udělá budoucnost."

Stejně jako u nemovitostí v reálném světě jde podle Kiguela v metaverzu o tři věci: lokalita, lokalita, lokalita.

"Když poprvé vstoupíte do metaverse, existují oblasti, kde se shromažďují lidé - tyto oblasti by byly určitě mnohem cennější než oblasti, kde se žádné události nedějí," řekl Kiguel.

Aby bylo jasno, tyto silně navštěvované oblasti přitahují velké utráceče.

"Vzpomeňte si na stolní hru Monopoly. Právě jsme koupili Boardwalk a okolí," řekl Kiguel. "Oblasti, kde se shromažďují lidé, jsou pro inzerenty a prodejce mnohem cennější, když hledají způsoby, jak se tam dostat a získat přístup k této demografické skupině."

Například Snoop Dogg staví virtuální sídlo na pozemku v Sandboxu a někdo nedávno zaplatil 450 000 dolarů za to, že se stane jeho sousedem.

"Myslím, že je naprosto důležité, kdo je váš soused," řekl Yorio. "To platí tak nějak skoro o všem, ne? Je to jako klub a člověk chce mít kolem sebe lidi, kteří mají podobné zájmy."

Nákup virtuálního pozemku je poměrně jednoduchý - buď přímo z platformy, nebo prostřednictvím developera. Investoři na svých pozemcích staví a dělají je interaktivními. "Můžete ho zdobit, měnit, renovovat," říká Yorio. "Je to kód."

Yorio však varuje, že investování do digitálních nemovitostí je riskantní podnikání.

"Je to velmi, velmi riskantní. Měli byste investovat pouze takový kapitál, který jste připraveni ztratit," říká Yorio. "Je to vysoce spekulativní. Je to také založeno na blockchainu. A jak všichni víme, kryptoměny jsou vysoce volatilní. Ale může být také masivně výnosná."

Mark Stapp, profesor a ředitel pro teorii a praxi nemovitostí na Arizonské státní univerzitě, souhlasí. "Nevkládal bych do toho peníze, o které bych neměl zájem přijít. Já bych to rozhodně nedělal," říká Stapp. "Pokud to bude pokračovat tak, jak to pokračuje, bude to s největší pravděpodobností bublina. Kupujete něco, co není svázáno s realitou."

Zdroj: cnbc.com, Unsplash

Nejnovější články