Autor: Adam Spáčil

Komplexní průvodce investováním do akcií pro začátečníky

Chcete maximálně zhodnotit své peníze a překonat inflaci? Chcete investovat na akciovém trhu a získat tak vyšší výnosy než na průměrném spořicím účtu.

Chcete maximálně zhodnotit své peníze a překonat inflaci? Chcete investovat na akciovém trhu a získat tak vyšší výnosy než na průměrném spořicím účtu. Naučit se investovat do akcií však může být pro někoho, kdo teprve začíná, skličující.

Když investujete do akcií, kupujete podíl v určité společnosti. Jsou v podstatě podílem na vlastnictví společnosti, která může přinést výnosy, pokud je úspěšná. Existují různé způsoby, jak investovat a zhodnotit své peníze. Než však začnete investovat do akcií, je třeba toho hodně vědět.

Krok 1: Zjistěte si své cíle

Důležité je vědět, jaké jsou vaše základní cíle a proč vůbec chcete začít investovat. Znalost tohoto faktu vám pomůže stanovit si jasné cíle, na kterých budete pracovat. To je zásadní první krok, který je třeba učinit, když si později chcete vytvořit investiční strategii.

Pokud si nejste jisti svými cíli, nejprve si projděte svou finanční situaci, například kolik máte dluhů, jaký je váš příjem po zdanění a předpokládané cílové datum odchodu do důchodu. Pokud víte, kdy plánujete odejít do důchodu, můžete zjistit svůj celkový časový horizont - neboli jak dlouho plánujete držet své investice, abyste dosáhli svého finančního cíle.

Na základě těchto informací můžete začít zjišťovat své investiční cíle. Chcete investovat krátkodobě nebo dlouhodobě? Spoříte na zálohu na dům? Nebo se snažíte vytvořit si hnízdo na důchod? Všechny tyto situace ovlivní, kolik - a jak agresivně - investovat.

Nakonec, investování, stejně jako život, je ze své podstaty rizikové A o peníze můžete přijít stejně snadno, jako je můžete vydělat. Pro svou finanční a duševní pohodu byste měli zvážit svou ochotu riskovat. Ten se obvykle označuje jako "tolerance k riziku" neboli kolik rizika můžete rozumně podstoupit vzhledem ke své finanční situaci a pocitu z rizika.

Krok 2: Určete svůj rozpočet

Jakmile máte pevně stanovené cíle, je čas zkontrolovat svůj rozpočet. Váš rozpočet závisí na vaší osobní situaci a nedá se univerzálně říct kolik procent by měl člověk investovat.

Krok 3: Seznamte se s různými akciemi a fondy

Nyní je čas začít dělat průzkum, do čeho investovat. Existují různé způsoby investování na akciovém trhu a je toho hodně, co je třeba vědět, proto se vám vyplatí věnovat čas průzkumu.

Akcie jsou dobrou volbou, pokud chcete investovat do konkrétních společností. Jen mějte na paměti, že byste se měli zabývat samotnou společností a tím, jak se jí daří.

"Pokud se chystáte vybrat akcie, podívejte se na finanční výkazy [společnosti] a vyberte si akcie na základě "kbelíku", který se snažíte ve svém portfoliu naplnit. Hledáte například akcie s nárokem na dividendu? Podívejte se na historii dividend. Hledáte růstovou akcii? Podívejte se na zisk na akcii: Vykazuje konzistentní růst? [Zvažte, jak se tyto ukazatele poměřují se srovnatelnou skupinou," říká Amy Irvine, odbornice CFP® ze společnosti Rooted Planning Group.

Chcete tedy podniknout kroky, abyste se podívali na své bilance příjmů a výdajů a ujistili se, že jste se trefili do správného kbelíku - který označuje seskupení souvisejících aktiv nebo kategorií - pro vaše investiční potřeby. Například investování do akcií s malou, střední nebo velkou kapitalizací představuje způsob, jak investovat do různě velkých společností s různou tržní kapitalizací a mírou rizika.

Pokud se nechcete vydat cestou "udělej si sám" nebo chcete mít možnost nechat si cenné papíry profesionálně spravovat, můžete zvážit ETF, podílové fondy nebo indexové fondy.

Chcete se seznámit s různými typy investičních nástrojů a pochopit rizika a výnosy jednotlivých typů cenných papírů. Například akcie mohou být výnosné, ale také velmi rizikové. Jak jsme již zmínili, podílové fondy jsou aktivně spravovány, zatímco ETF a indexové fondy jsou spravovány pasivně.

To je důležité mít na paměti, protože vaše náklady a povinnosti se liší v závislosti na aktivním a pasivním přístupu. Podílové fondy jsou spravovány profesionálně a mohou mít vyšší poplatky. U ETF a indexových fondů si je můžete pořídit sami a mohou mít nižší poplatky. Různorodé portfolio vám pomůže připravit se na riziko a nemít všechna vejce v jednom košíku.

"Můžete si vybrat, zda budete investovat do jednotlivých akcií, akciového podílového fondu nebo ETF. ETF jsou do jisté míry podobné podílovým fondům, protože investují do mnoha akcií, ale obchodují se podobně jako jednotlivé akcie," vysvětluje Kenny Senour, odborník CFP® ze společnosti Millennial Wealth Management. "Řekněme například, že si otevřete makléřský účet s 1 000 dolary. Za tyto peníze můžete nakoupit určitý počet akcií společnosti ABC, jejíž podkladová cena kolísá v době, kdy je burza otevřená. Nebo se můžete rozhodnout investovat je do akciového podílového fondu, který investuje do mnoha různých akcií a jehož cena se stanovuje na konci každého dne při uzavření trhu."

Rychlá rada: Vytvoření diverzifikovaného portfolia s jednotlivými akciemi může být časově náročné, zejména pro začínající investory. Proto odborníci začínajícím investorům doporučují zaměřit se na podílové fondy, indexové fondy nebo ETF, které vám poskytnou velký výběr akcií najednou.

Krok 4: Definujte svou investiční strategii

Při definování investiční strategie je třeba vzít v úvahu především váš časový horizont, vaše finanční cíle, toleranci k riziku, daňovou skupinu a vaše časová omezení. Na základě těchto informací existují dva hlavní přístupy k investování.

Rychlý tip: Při investování si uvědomte všechny poplatky nebo související náklady. Poplatky vám mohou ukousnout z vašich investic.

Krok 5: Vyberte si svůj investiční účet

Po výběru investiční strategie si chcete vybrat investiční účet, který vám pomůže začít. Rozhodněte se, zda to chcete udělat sami, nebo zda si necháte pomoci od profesionála.

Pokud chcete být pasivním investorem a udělat si to sami, můžete se podívat na naše recenze brokerů.

Při zvažování aktivního a pasivního investování a toho, zda si to máte udělat sami, nebo si na to vzít profesionála, chcete zvážit několik faktorů. Podívejte se na celkové poplatky, časovou náročnost a také na případná minima na účtu.

Klíčové je vybrat si investiční účet, který odpovídá vašemu rozpočtu a investiční strategii, založit si účet a poté složit počáteční vklad. Jen vězte, že když peníze pošlete, jsou na účtu pro vypořádání hotovosti a ještě nejsou aktivně investovány (tuto chybu jsem udělal, když jsem s investováním začínal!)

Krok 6: Spravujte své portfolio

Teď je čas začít portfolio spravovat. To tedy znamená nakupovat akcie, ETF nebo indexové fondy s jejich příslušnými kódy z vašeho účtu. Tehdy jsou vaše peníze skutečně investovány.

Tím to ale nekončí - své portfolio chcete také nadále doplňovat, proto zvažte možnost nastavení automatických vkladů každý měsíc. Můžete také reinvestovat veškeré zisky nebo dividendy, abyste pomohli budovat růst v průběhu času.

Diverzifikujte své portfolio investováním do různých typů investičních nástrojů a odvětví. Pro začínající investory je obvykle lepší přístup typu "kup a drž". Může být lákavé vyzkoušet denní obchodování, ale to může být velmi riskantní.

Rychlá rada: Chcete-li omezit riziko, vyhněte se dennímu obchodování, penny stocks a odvětvím, kterým nerozumíte.

Nakonec byste měli alespoň jednou ročně vyvážit své portfolio. Jak vaše portfolio roste a klesá, mění se alokace aktiv - neboli kolik jste investovali do akcií, dluhopisů a hotovosti. Rebalancování je v podstatě obnovení požadovaného poměru.

"Rebalancování je praxe pravidelného prodeje a nákupu investic ve vašem základním portfoliu, abyste se ujistili, že určité cílové váhy jsou v průběhu času stabilní. Řekněme například, že jste agresivní investor, který má 90 % portfolia v akciích a 10 % v dluhopisech. V průběhu času, kdy se výkonnost akcií a dluhopisů liší, se tyto váhy mění," vysvětluje Senour.

"Bez pravidelného vyvažování by se vaše portfolio mohlo stát z 95 % akciovým a z 5 % dluhopisovým, což by nemuselo být v souladu s vašimi zamýšlenými finančními cíli pro daný účet. Neexistuje žádný "ideální" časový rámec pro rebalancování, protože někteří finanční odborníci doporučují provádět ho každé čtvrtletí, ale tradiční moudrost říká, že minimálně jednou ročně může mít rebalancování smysl."

Pokračování v investování peněz a pravidelné rebalancování portfolia vám pomůže udržet vaše investice v dobré kondici.

Pointa

Učit se investovat do akcií může být zdrcující, zejména pokud teprve začínáte. Ujasnění si svých cílů a stanovení rozpočtu jsou první kroky, které je třeba učinit.

Poté se seznamte s různými investičními nástroji a vyberte si ty správné pro své finanční cíle a toleranci k riziku.

Klíčové je začít a být důsledný. Nejlepší investiční strategie je ta, které se budete držet. Jen si uvědomte, že veškeré investování je spojeno s rizikem, a prozkoumejte si všechny související poplatky.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články