Autor: Radka Guzi

Investování do vesmíru – NASA uděluje kontrakty na výstavbu soukromých vesmírných stanic

Origin Jeffa Bezose, Northrop Grumman a Nanoracks získaly v rámci projektu Nasa Commercial LEO Destinations (CLD) celkem téměř 416 milionů dolarů. 

Nasa udělila trojici společností smlouvy na rozvoj soukromých vesmírných stanic. Blue Origin Jeffa Bezose, Northrop Grumman a Nanoracks získaly v rámci projektu Nasa Commercial LEO Destinations (CLD) celkem téměř 416 milionů dolarů.  Společnost Nanoracks získala největší individuální ocenění se 160 miliony dolarů, zatímco Blue Origin a Northrop Grumman získaly 130 milionů dolarů a 125,6 milionů dolarů. Přičemž soukromá holdingová společnost Voyager Space je většinovým akcionářem X.O. Markets, což je mateřská společnost Nanoracks.

Program CLD

Nasa začátkem tohoto roku uvedla, že obdržela zhruba tucet návrhů od různých společností na smlouvy v rámci vesmírného projektu. Vzhledem k tomu, že Nasa plánuje vyřadit Mezinárodní vesmírnou stanici z provozu do konce desetiletí, program CLD představuje snahu obrátit se na soukromé společnosti s novými vesmírnými stanicemi. Vesmírná agentura věří, že díky tomu ušetří více než 1 miliardu dolarů ročně.

Prostor pro investiční příležitost

Místo toho, aby si Nasa sama stavěla a vlastnila hardware, tak se poslední dobou stále více obracela na partnerství veřejného a soukromého sektoru. Touto cestou chce Nasa dosáhnout svých cílů ve vesmíru. Díky tomuto modelu v posledním desetiletí zaznamenala vesmírná agentura velký úspěch, kdy například některé služby byly poskytovány prostřednictvím vozidel vyrobených SpaceX a Northrop Grumman.

Vesmírná agentura tvrdí, že strategie musí fungovat jak pro vládu, tak pro soukromý sektor, a to zejména z investičního hlediska.

Plány na vybudování vesmírných stanic

Blue Origin již dříve představil svůj plán vesmírné stanice s názvem Orbital Reef, ve spolupráci se společnostmi Sierra Space, Boeing, Redwire Space a Genesis Engineering. Společnosti plánují uvést do provozu základní konfiguraci Orbital Reef do roku 2027, kterou zabudují do příštího desetiletí.

Společnost Nanoracks také oznámila plány na vybudování stanice s názvem Starlab, ve spolupráci s Voyagerem a Lockheed Martin. Jejím cílem je být v provozu na oběžné dráze do roku 2027.

Northrop Grumman buduje svou vlastní soukromou vesmírnou stanici, která podle společnosti bude zpočátku podporovat 4 astronauty a poté se rozšíří na 8člennou posádku.

Pozoruhodné je, že Axiom Space , společnost, která již získala kontrakt Nasa na připojení obytného modulu k ISS v hodnotě 140 milionů dolarů, se o projekt CLD neucházela. V prohlášení Axiom uvedl, že „srdečně blahopřeje vítězům a těší se na společnou vizi prosperující obchodní sítě v LEO.“

Investování do vesmíru je lákavá investiční příležitost, ať už se jedná o laserové společnosti nebo společnosti, které mají zájem o vybudování vesmírných stanic. Z mnoha hledisek se ale pořád jedná jen o málo zmapované investiční prostředí, které je nutně spojeno s vývojem a inovacemi, to ovšem neubírá na atraktivitě dané investice.

Zdroje:

Cnbc.com

Freepik.com

Nejnovější články