Jak naučit své děti investovat?

Učit se, jak zodpovědně spravovat peníze a investovat, jsou dovednosti, které se vašim dětem mohou bohatě vyplatit po zbytek života.

Obrázek: pixabay.com

Jaký je nejlepší dárek pro dítě? Knihy a hry určitě vedou. Dobré vzdělání je životně důležité. Bezpečný a milující domov, samozřejmě. Ale tady je nadmíru cenný dar, na který jste možná nepomysleli a tím je finanční vzdělání.

Bez finanční gramotnosti a některých dovedností pro správu peněz mohou vaše děti vyrůst a rychle se ocitnout v dluzích a žít nad poměry. Možná dokonce budou potřebovat vaši finanční podporu, až budete v důchodu a budete ty peníze potřebovat pro svoje vlastní zabezpečení.

V článku se dozvíte, jak můžete dostat potomky na skvělý start, finančně – tím, že jim dáte životně důležité lekce o penězích. Každý z následujících návrhů lze upravit tak, aby co nejlépe odpovídal věku a osobnostem vašich dětí.

Začněte se základy

Začněte tím, že budete mluvit o penězích, kdykoliv to bude během vašeho každodenního života důležité. Pokud nakupujete se svými dětmi, můžete diskutovat o tom, jak hledáte zboží za slevenou cenu nebo provádíte srovnávání cen stejných výrobků od různých značek, abyste ušetřili.

Můžete je nechat sledovat, jak platíte účty – a zjistit, kolik stojí elektřina, teplo nebo mobilní telefon. Pokud jste v dluzích a splácíte je, ukažte jim jak to funguje a podělte se o všechna ponaučení, která jste se naučili, například jak nebezpečné a hloupé si nahromadit spoustu dluhů na kreditních kartách. Naučit je hospodařit s penězi tím, že jim dáte kapesné anebo je povzbudíte, aby si vydělali nějaké peníze tím, že budou dělat domácí práce nebo dělat drobné práce, jako je hlídání dětí nebo sekání trávníků. Další skvělý nápad je, aby si rozdělili peníze na tři, třetinu utratili za co chtějí, třetinu ušetřili a třetinu rozdali.

Kouzlo investice

Když chcete, aby se stali celoživotními investory, nesmíte zapomenout diskutovat o síle investování, například na burze, kde peníze rostly průměrným ročním tempem o 10% a více v průběhu dlouhých období.

Různé tabulky ukazují, jak mohou nashromáždit stovky tisíc, ne-li miliony, jen tím, že budou pilní a trpěliví. Poukázat na to, jak je důležitý čas a jaké mají štěstí, že jsou velmi mladí, protože jakékoli peníze, které investují, budou mít dlouhou dobu na růst.

První kroky k investici

Zaveďte je na burzu s vysvětlením, co jsou akcie – skutečné sázky (i když malé) ve skutečných společnostech. Vlastníte-li například několik akcií Southwest Airlines, jste spoluvlastníkem společnosti.

Pomozte jim objevit společnosti, které je zajímají, a sepsat seznam. Přemýšlejte o společnostech, jejichž výrobky nebo služby používají nebo mají rádi. Myslete na produkty a služby všude kolem nich.

Ať vaše děti předstírají, že investují do společností, které je zajímají. Můžete nastavit portfolio na stránkách, jako je Yahoo!

Zadávejte různé akcie a přdstírejte, že jste koupili určité číslo za jejich současnou cenu. Pak můžete kontrolovat vývoj portfolia třeba každý týden, abyste viděli, jak si vede. Když se nějaké akcie významně pohnou, vyhledejte si, co je nového – třeba silná výsledková zpráva zvýšila jednu akcii, zatímco vadný produkt způsobil pokles jiné. V ideálním případě se vaše děti naučí, že ne každá akcie bude skvělá investice.

Můžete dokonce přimět své děti investovat doopravdy – třeba zřízením opatrovnického makléřského účtu. Pravděpodobně přijdou o nějaké peníze, alespoň krátkodobě, takže jim určitě pomozte pochopit, že ne všechny investice fungují a že je nutná trpělivost. A také, čím více se dozví o investování a o tom, jak posoudit kvalitu a cenu firmy a jejích akcií, tím lépe pro to mohou udělat.

Existuje jen málo dárků, které můžete dát svým dětem cennější než dar finančního know-how. Pomozte svým malým dětem začít dobré finanční návyky brzy, protože mohou být užitečné po zbytek jejich života.

Zdroj: https://www.fool.co/, https://pixabay.com/

Nejnovější články