Autor: Radka Guzi

Jak se bude vyvíjet česká ekonomika?

Nejenom ekonomové, politici a představitelé měnové politiky si pokládají otázku ohledně následujícího vývoje české ekonomiky a představují svoje očekávání a predikce.

Nejenom ekonomové, politici a představitelé měnové politiky si pokládají otázku ohledně následujícího vývoje české ekonomiky a představují svoje očekávání a predikce.

Evropská a americká ekonomika je nyní zasažena zejména inflací, zvyšováním úrokových sazeb centrálními bankami a boji s cenami s energiemi. Vojenská agrese Ruska tak odstartovala i nepříjemné dopady v rámci ekonomického dění. Česká ekonomika si například ve srovnání s britskou ekonomikou stojí mnohem hůře, co se týká výše míry inflace. Inflace ve Velké Británii je totiž 10,1 %, zatímco v České republice se inflace pohybuje na 18 %.

Česká národní banka

Česká národní banka v současné době ponechává svou 7 % výši úrokové sazby a zároveň upravuje své odhady ohledně české ekonomiky, a to bohužel směrem k horšímu. Podle očekávání České národní banky bude hrubý domácí produkt o 2,2 % vyšší a v roce 2023 dle centrální banky tento ekonomický ukazatel klesne, a to zřejmě i o 0,7 %. Centrální banka dala jasně najevo prostřednictvím svého guvernéra Aleše Michla, že nehodlá základní úrokovou sazbu měnit směrem dolů, naopak úroková sazba bude buď stejná nebo vyšší.

Zhoršení ekonomického výhledu podle centrální banky je zejména z toho důvodu, že se očekávalo, že ekonomika bude o něco silnější. Tím pádem se právě očekává, že pro rok 2023 se bude jednat o ekonomický pokles, nikoliv slabší růst.

Inflace

Cenový růst trápí české domácnosti i firmy, největší inflační tlaky jsou zejména v odvětví energií a potravin. Česká národní banka aktuálně snižuje své odhady ohledně inflace, ta by se do konce roku neměla zvyšovat, ale naopak by mělo dojít k jejímu zmírnění. Pro rok 2023 se odhaduje, že bude inflace pod hodnotou 10 %, konkrétně 9,1 %.

Právě růst cenové hladiny je hlavním důvodem, proč Česká národní banka drží své úrokové sazby na aktuálních hodnotách. Například lombardní sazba, která určuje za kolik si od ní obchodní banky půjčují peníze je stále na 8 %. Úrokové sazby České národní banky mají přímý dopad na úrokové sazby pro bankovní vklady a úvěry. Vyšší úroková sazba například zdražuje domácnostem půjčky na bydlení a pro firmy to znamená, že se zdražují úvěry pro jejich investic.

Nejvíce dopady úrokových sazeb zaznamenali především zájemci o hypoteční úvěry. Podmínky sjednání úvěru na bydlení se tak zpřísnily, ale hypoteční úvěry zároveň výrazně zdražily. Tento nepříjemný dopad zaznamenaly také ti, kteří již hypoteční úvěr načerpali dříve, ale nyní měli fixaci a museli tak přistoupit na podstatně horší podmínky do následujících let.

Stabilita

I přes současnou inflaci a energetickou krizi je česká ekonomika stabilní. Její měnová politika udává jasný a srozumitelný směr, kterým chce bojovat nejenom s růstem cenové hladiny. Úrokové sazby České národní banky oproti americké či britské centrální bance se prozatím nezvyšují.

Firmy sice dle analýzy přiznávaly, že až třetina z nich uvažuje o propouštění zaměstnanců, ovšem fiskální politika v rámci například zastropování cen energií podává podnikům pomocnou ruku a mohla by přispět ke zmírnění negativní podnikové atmosféře.

Česká ekonomika se stále drží na předních příčkách v míře nezaměstnanosti v porovnání s ostatními ekonomiky evropských zemí.

Zdroje:

cnb.cz

unsplash.com

Nejnovější články