Autor: Radka Guzi

Jak se má vyvíjet umělá inteligence v roce 2022

Umělá inteligence (AI) může vynikat ve specifických úzkých úkolech, jako je například hraní šachů, ale má potíže dělat dobře více než jednu věc.

Umělá inteligence (AI) může vynikat ve specifických úzkých úkolech, jako je například hraní šachů, ale má potíže dělat dobře více než jednu věc. I když má umělá inteligence před sebou ještě dlouhou cestu, než bude dosaženo něčeho jako inteligence na lidské úrovni, nezastavila společnosti jako Google, Facebook a Amazon v investování miliard dolarů. Stroje jsou každým rokem chytřejší a chytřejší, ale umělá inteligence se ještě nevyrovná humbuku, který vyvolaly některé z největších světových technologických společností.

„Algoritmy umělé inteligence jsou dobré v přístupu k jednotlivým úkolům nebo úkolům, které zahrnují malou míru variability,“ řekl Edward Grefenstette, vědecký pracovník Meta AI, dříve Facebook AI Research. „Skutečný svět však zahrnuje významný potenciál pro změnu, dynamiku, kterou nedokážeme zachytit v našich tréninkových algoritmech, což přináší křehkou inteligenci,“ dodal.

Výzkumníci AI začali ukazovat, že existují způsoby, jak efektivně přizpůsobit tréninkové metody AI měnícím se prostředím nebo úkolům, což vede k robustnějším agentům, informoval Grefenstette. Dokonce věří, že letos bude více průmyslových a vědeckých aplikací takových metod, které přinesou „znatelné skoky“.

I když má umělá inteligence před sebou ještě dlouhou cestu, než bude dosaženo něčeho jako inteligence na lidské úrovni, nezastavilo to společnosti jako Google, Facebook (Meta) a Amazon investovat miliardy dolarů do najímání talentovaných výzkumníků umělé inteligence, kteří mohou potenciálně vylepšit vše od vyhledávačů a hlasových asistentů k aspektům takzvaného „metaverse“.

Antropoložka Beth Singlerová, která studuje AI a roboty na University of Cambridge, vysvětlovala, že tvrzení o efektivitě a realitě AI v prostorech, které jsou nyní označovány jako metaverze, se v roce 2022 stanou běžnějšími, protože se do této oblasti investuje více peněz. a veřejnost začíná rozpoznávat „metaverze“ jako termín a koncept.

Singler také varoval, že v roce 2022 by se mohlo „příliš málo diskutovat“ o vlivu metaverze na „identity, komunity a práva lidí“.

Gary Marcus, vědec, který prodal Uber start-up s umělou inteligencí a v současnosti je výkonným předsedou jiné firmy s názvem Robust AI poznamenal, že nejdůležitější průlom v oblasti AI v roce 2022 bude pravděpodobně ten, který svět hned tak neuvidí. „Cyklus od laboratorního objevu k praktičnosti může trvat roky,“ řekl a dodal, že oblast hlubokého učení má před sebou ještě dlouhou cestu. Hluboké učení je oblast umělé inteligence, která se pokouší napodobit aktivitu ve vrstvách neuronů v mozku, aby se naučila rozpoznávat složité vzorce v datech. Marcus věří, že nejdůležitější výzvou pro umělou inteligenci je nyní „nalézt dobrý způsob, jak spojit všechny obrovské světové znalosti vědy a techniky“ s hlubokým učením. V tuto chvíli „hluboké učení nemůže využít všechny tyto znalosti a místo toho se znovu a znovu zasekává ve snaze naučit se vše od nuly,“ dodal.

„Předpokládám, že v tomto roce dojde k pokroku v tomto problému, který bude nakonec transformační směrem k tomu, co jsem nazval hybridní systémy, ale bude trvat dalších několik let, než uvidíme velké dividendy,“ předpovídá Marcus. „Věc, kterou pravděpodobně uvidíme letos nebo příští rok, je první lék, ve kterém umělá inteligence hrála podstatnou roli v procesu objevování.“

Další kroky DeepMind

Jeden z největších průlomů v oblasti umělé inteligence za posledních pár let přišel z výzkumné laboratoře DeepMind se sídlem v Londýně, kterou vlastní Alphabet.

Společnost úspěšně vytvořila software umělé inteligence, který dokáže přesně předpovědět strukturu, do které se proteiny složí během několika dní, a vyřeší tak 50 let starou „velkou výzvu“, která by mohla připravit cestu k lepšímu pochopení nemocí a objevování léků.

Neil Lawrence, profesor strojového učení na University of Cambridge očekává, že DeepMind se v roce 2022 zaměří na více velkých vědeckých otázek. Jazykové modely, systémy umělé inteligence, které dokážou generovat přesvědčivý text, konverzovat s lidmi, odpovídat na otázky a další, se mají v roce 2022 také zlepšit. Nejznámějším jazykovým modelem je OpenAI GPT-3, ale DeepMind v prosinci uvedl, že jeho nový „RETRO“ jazykový model může překonat ostatní 25krát svou velikostí.

Catherine Breslin, vědecká pracovnice v oblasti strojového učení, která pracovala na Amazon Alexa, si myslí, že Big Tech bude příští rok závodit s většími a většími jazykovými modely.

Breslin, který nyní provozuje poradenskou firmu Kingfisher Labs pro umělou inteligenci řekl, že dojde také k posunu směrem k modelům, které kombinují schopnosti vidění, řeči a jazyka spíše, než aby je považovaly za samostatné úkoly.

Nathan Benaich, venture kapitalista z Air Street Capital a spoluautor výroční zprávy State of AI uvedl, že nový druh společností bude pravděpodobně používat jazykové modely k předpovídání Nejúčinnější sekvence RNA (ribonukleové kyseliny). „Minulý rok jsme byli svědky dopadu technologií RNA, protože nové vakcíny proti covidu, z nichž mnohé byly postaveny na této technologii, ukončily celostátní uzamčení,“ informoval. „Věřím, že letos uvidíme novou úrodu AI-first RNA terapeutických společností. Použitím jazykových modelů k predikci nejúčinnějších sekvencí RNA k cílení na zájmovou nemoc by tyto nové společnosti mohly dramaticky urychlit čas potřebný k objevení nových léků a vakcín.“

Etické obavy

Zatímco řada vylepšení by mohla být za rohem, existují velké obavy ohledně etiky umělé inteligence, která může být vysoce diskriminační a zaujatá, když je trénována na určitých souborech dat. Systémy umělé inteligence se také používají k napájení autonomních zbraní a generování falešného porna.

Verena Rieserová, profesorka konverzační umělé inteligence na Heriot-Watt University v Edinburghu očekává, že v roce 2022 bude kladen větší důraz na etické otázky kolem umělé inteligence. „Nevím, zda umělá inteligence dokáže do konce roku 2022 udělat mnoho ‚nových‘ věcí, ale doufejme, že to udělá lépe,“ řekla a dodala, že to znamená, že by to bylo spravedlivější, méně zaujaté a inkluzivnější.

Samim Winiger, nezávislý výzkumník umělé inteligence, který dříve pracoval pro společnost Big Tech, dodal, že věří, že dojde k odhalením ohledně používání modelů strojového učení na finančních trzích, špionáži a zdravotní péči. „Vyvolá to hlavní otázky týkající se soukromí, zákonnosti, etiky a ekonomiky,“ poznamenal Winiger.

 

Zdroje:

cnbc.com

unsplash.com

Nejnovější články