Autor: Petr Jůn

Jak se měnilo jmění nejbohatších lidí světa v roce 2021

Rok 2021 se chýlí ke konci, a proto se podívejte, o kolik si 10 nejbohatších lidí světa přidalo na svém jmění.

Rok 2021 se chýlí ke konci, a proto se podívejte, o kolik si 10 nejbohatších lidí světa přidalo na svém jmění podle indexu miliardářů agentury Bloomberg. (Všechna čísla byla přesná ke konci obchodování 29. prosince).

1. Elon Musk: 277 miliard dolarů (+121 miliard dolarů)

Spoluzakladatel společnosti Tesla se díky rychlému růstu své společnosti těší obrovskému nárůstu bohatství. Akcie Tesly letos vzrostly přibližně o 60 % a v říjnu společnost poprvé dosáhla tržní kapitalizace 1 bilionu dolarů.

Musk v poslední době prodává miliony akcií Tesly, aby zaplatil údajný daňový účet ve výši 12 miliard dolarů spojený s balíčkem akciových opcí, které obdržel v roce 2012.

2. Jeff Bezos: 195 miliard dolarů (+5 miliard dolarů)

Bývalý nejbohatší muž světa sice nepřidal ke svému čistému jmění zdaleka tolik jako Musk, ale i tak Bezos opouští rok 2021 s 5 miliardami dolarů navíc, než s jakými do něj vstupoval.

Sedmapadesátiletý Musk v červenci odstoupil z funkce generálního ředitele Amazonu a prohlásil, že se více věnuje iniciativám, jako je Bezosův fond Země, jeho společnost Blue Origin vyrábějící vesmírné lodě, deník The Washington Post a fond Amazon Day 1.

3. Bernard Arnault: 176 miliard dolarů (+61 miliard dolarů)

Generální ředitel konglomerátu luxusního zboží LVMH, který vlastní značky jako Louis Vuitton, Christian Dior a Givenchy, si v roce 2021 připsal 61 miliard dolarů. Dvaasedmdesátiletý muž je držitelem titulu nejbohatšího muže Evropy.

4. Bill Gates: dolarů (+7 miliard dolarů).

Přestože Gates v posledních desetiletích rozdal desítky miliard dolarů, jeho majetek stále roste, mimo jiné díky dobrým výsledkům akcií společnosti Microsoft, kterou spoluzakládal a v níž stále vlastní asi 1 % akcií.

Gates se již dávno vzdal vedení Microsoftu a většinu času věnuje své charitativní nadaci. V roce 2021 se Gates také po 25 letech manželství rozvedl se svou ženou Melindou French Gatesovou.

5. Larry Page: 130 miliard dolarů (+47 miliard dolarů)

Spoluzakladatel Googlu si v roce 2021 připsal 47 miliard dolarů do svého jmění díky dobrým výsledkům společnosti Alphabet, která v listopadu překonala tržní kapitalizaci 2 biliony dolarů. Page již není generálním ředitelem společnosti Alphabet, ale zůstává členem představenstva.

6. Mark Zuckerberg: 128 miliard dolarů (+24 miliard dolarů)

Jediný člen první desítky mladší 40 let, 37letý Zuckerberg, letos zvýšil své jmění o 24 miliard dolarů. Zuckerberg vlastní 13% podíl ve společnosti Meta - mateřské společnosti Facebooku a Instagramu, jejímž je generálním ředitelem -, jehož hodnota letos vzrostla o více než 20 %.

7. Sergey Brin: 125 miliard dolarů (+45 miliard dolarů)

Čisté jmění druhého spoluzakladatele Googlu vzrostlo o 45 miliard dolarů, čímž se poprvé dostalo nad 100 miliard dolarů. Osmačtyřicetiletý Brin vlastní přibližně 38 milionů akcií společnosti Alphabet a zasedá v její správní radě.

8. Steve Ballmer: 122 miliard dolarů (+41 miliard dolarů)

Bývalý generální ředitel Microsoftu a majitel klubu NBA Los Angeles Clippers je na konci roku 2021 bohatší o 41 miliard dolarů než na začátku roku. Ballmerovo čisté jmění těží z popularity technologických akcií, jako je Microsoft, jejichž hodnota letos vzrostla o více než 50 %.

9. Larry Ellison: 109 miliard dolarů (+29 miliard dolarů)

Společnost Oracle zaznamenala na začátku tohoto měsíce druhý největší zisk za posledních 20 let a předseda a zakladatel Larry Ellison sklízel ovoce. Sedmasedmdesátiletý Ellison letos pronikl do klubu 100 miliard dolarů a díky vysokým ziskům své firmy si připsal 29 miliard dolarů.

10. Warren Buffett: 109 miliard dolarů (+21 miliard dolarů)

Generální ředitel společnosti Berkshire Hathaway na začátku tohoto roku prozradil, že je "na půli cesty" ke svému deklarovanému cíli rozdat naprostou většinu svého jmění, ale výkonnost akcií jeho společnosti mu v tom nepomáhá. Letos 91letý věštec z Omahy přidal 21 miliard dolarů k majetku, který označil za "téměř nepochopitelnou sumu".

Zdroj: cnbc.com, Unsplash

Nejnovější články