Autor: Adam Spáčil

Jak shortovat na Trading 212?

Co znamená shortování? A jak u Trading 212 shortovat? Prodej na krátko (nebo "shortování") je, když prodáte akcie, které jste si půjčili (od svého makléře) za aktuální cenu, v naději, že je později koupíte zpět za méně peněz a rozdíl si strčíte do kapsy.

Trading 212 je globální CFD (Contract for Difference) a forexový broker, ale klienti mohou zdarma obchodovat také s akciemi a ETF. Akcie můžete prodávat na krátko u Trading 212 tak, že si založíte účet CFD.

Co znamená shortování?

Prodej na krátko (nebo "shortování") je, když prodáte akcie, které jste si půjčili (od svého makléře) za aktuální cenu, v naději, že je později koupíte zpět za méně peněz a rozdíl si strčíte do kapsy. Je to opak zaujímání "dlouhé" pozice, tj. nákupu akcie v naději, že její cena vzroste.


Jak shortovat akcie na Trading 212

  1. Otevřete si účet
  2. Najděte si akcii kterou chcete shortovat
  3. Otevřete "podrobný box obchodu"
  4. Zadejte množství aktiva, které chcete prodat
  5. Klikněte na "prodat"

Rizika shortování akcií na Trading 212

Krátký prodej je vysoce riziková strategie a obecně není určena pro začínající obchodníky. Při prodeji na krátko prodáváte akcie, které nevlastníte. Tyto akcie si půjčujete od svého makléře. Prodejci na krátko chtějí vydělat na očekávaném poklesu ceny akcií. Pokud cena akcie klesne, mohou prodejci nakrátko akcie odkoupit zpět za nižší cenu a poté je vrátit svému makléři. Rozdíl v ceně je jejich zisk. Pokud však cena vzroste, krátcí prodejci ztrácejí peníze. Čím výše cena stoupne, tím větší je ztráta.

Pokud zaujmete dlouhou pozici, neexistuje žádný limit, jak vysoko může akcie stoupnout, a nejhorší, co se může stát, je, že akcie ztratí celou svou hodnotu a vy přijdete o své peníze, ale ne o více, než kolik jste investovali. Naproti tomu ztráty prodávajícího na krátko jsou potenciálně neomezené.

Nejnovější články