Autor: Radka Guzi

Jak USA zaostaly v lithiu, „v bílém zlatě“ elektrických vozidel

Spojené státy mají problém s dodávkami lithia. Téměř každý velký výrobce automobilů oznámil přechod na elektrická vozidla, Tesla dodala v roce 2021 téměř jeden milion vozů a hrstka nových společností vyrábějících elektromobily, jako jsou Rivian a Lucid, spouští z linky nové modely.

Spojené státy mají problém s dodávkami lithia. Téměř každý velký výrobce automobilů oznámil přechod na elektrická vozidla, Tesla dodala v roce 2021 téměř jeden milion vozů a hrstka nových společností vyrábějících elektromobily, jako jsou Rivian a Lucid, spouští z linky nové modely.

K napájení všech těchto elektromobilů budeme potřebovat baterie. Podle Benchmark Mineral Intelligence bude růst elektrických vozidel do roku 2030 zodpovědný za více než 90 % poptávky po lithiu. Ale lithium je také v našich telefonech, počítačích, keramice, mazivech, léčivech a je nezbytné pro skladování solární a větrné energie.

„Je to jako krev ve vašem těle,“ uvedl generální ředitel Lithium Americas Jon Evans, „je to chemie za tím, jak lithium-iontové baterie fungují. Zůstává společným jmenovatelem ve všech technologiích baterií, i když se na ně nyní díváme u baterií nové generace. Takže je to skutečně kritický prvek."

Tento životně důležitý minerál v dobíjecích bateriích si vysloužil jméno „bílé zlato“ a spěch je na světě.

Cena lithia prudce stoupá, od ledna 2021 vzrostla o 280 %, a zavedení domácích dodávek lithia se stalo moderní verzí zabezpečení ropy. Ale dnes jsou USA daleko pozadu, podle U.S. Geological Survey se v USA těží a zpracovává pouze 1 % celosvětového lithia.

Více než 80 % světového surového lithia se těží v Austrálii, Chile a Číně. Podle Mezinárodní energetické agentury Čína kontroluje více než polovinu světového zpracování a rafinace lithia a má tři čtvrtiny továren na lithium-iontové baterie na světě.

Ale až do 90. let byly USA lídrem ve výrobě lithia. „Odvětví lithia začalo v USA a dařilo se mu 50 let dobře,“ uvedl Erick Neuman, mezinárodní obchodní manažer společnosti Swenson Technology. „Máme toho hodně.“ Výzvou je, dokážeme vyrobit to, co potřebujeme, za ekonomickou a konkurenceschopnou cenu? To je těžké.“

Lithium není vzácný prvek. USA mají v rezervě téměř 8 milionů metrických tun, což je podle USGS řadí mezi pět nejlepších zemí světa. V USA je však pouze jeden provozní lithiový důl, Albemarle’s Silver Peak v Nevadě.

Loni v červnu zveřejnila administrativa plán pro nastartování domácí výroby a rafinace lithia a také výroby baterií a stanovila národní cíl prodeje EV na 50 % do roku 2030. Na několika domácích lithiových projektech se pracuje mimo jiné v Nevadě, Severní Karolíně, Kalifornii a Arkansasu.

Controlled Thermal Resources vyvíjí lithiový projekt v Salton Sea v Kalifornii, který bude extrahovat lithium ze solanky čerpané přes geotermální elektrárny v této oblasti. Saltonské moře bylo kdysi horkou turistickou destinací, ale stalo se jednou z nejhorších ekologických krizí a krizí veřejného zdraví v moderní historii, protože sušší podmínky způsobily vyschnutí velké části jezera. Stát Kalifornie se snaží oblast transformovat a nazývá ji „Lithium Valley“ a doufá, že vygeneruje příjmy potřebné k oživení oblasti.

Loni v létě společnost GM oznámila mnohamilionovou investici do společnosti Controlled Thermal Resources a zajistila si první práva na nákup lithia vyrobeného v tuzemsku pro svá elektrická vozidla.

Piedmont Lithium chce oživit starou oblast těžby lithia v Severní Karolíně poblíž Charlotte. Piemont podepsal v roce 2020 dohodu o dodávce lithia pocházejícího z tamních ložisek společnosti Tesla, ale projekt narazil na zpoždění kvůli povolení.

Lithium Americas plánuje povrchový důl v Thacker Pass, který se nachází ve vyhaslém supervulkánu asi 200 mil severně od Rena v Nevadě a je jednou z největších zásob lithia v USA. lithium a je ve fázi konečného povolení. Ale nikdo nechce minu na svém dvorku a Thacker Pass a další projekty byly zastaveny žalobami a odporem ekologů, povolením zpoždění a odporem indiánských kmenů v této oblasti.

Zdroje:

cnbc.com

unsplash.com

Nejnovější články