Autor: Adam Spáčil

Jak zjistit, zda jste v práci nedostatečně placeni, a jak to napravit?

Vzhledem k náborovému šílenství v poslední době možná přemýšlíte, zda má smysl zůstat ve stávajícím zaměstnání. Možná si dokonce kladete otázku, zda vás někdo nevyužívá, pokud jste ve své firmě již delší dobu.

Vzhledem k náborovému šílenství v poslední době možná přemýšlíte, zda má smysl zůstat ve stávajícím zaměstnání. Možná si dokonce kladete otázku, zda vás někdo nevyužívá, pokud jste ve své firmě již delší dobu.

V srpnu letošního roku podaly v rámci "velké výpovědi" výpověď více než 4 miliony lidí. Mnozí z nich se nyní rozhodli pro jiné příležitosti - takové, které mohou nabídnout vyšší plat, větší flexibilitu práce na dálku a další. (Všichni jsme slyšeli příběhy o vysokých nástupních bonusech, úžasných balíčcích benefitů a dalších nabídkách, kterými se společnosti snaží nalákat špičkové talenty).

Pokud jste se tedy rozhodli pokračovat ve firmě, kde jste několik let pilně pracovali, je možné, že noví zaměstnanci dostávají vyšší plat než vy? Jak byste to vůbec zjistili? A když to zjistíte, co s tím máte dělat?

Požádali jsme o radu některé z našich odborníků a ti nám ji poskytli.

Dostávají noví zaměstnanci vyšší plat než já?

Podle Brittany Klineové, odbornice na osobní finance a spolumajitelky společnosti The Savvy Couple, "je určitě možné, že pokud jste na své pozici již několik let, dostáváte nižší plat než noví zaměstnanci."

Ashley Quinto Powellová, odbornice na sebeobhajobu a generální ředitelka společnosti myVA.rocks, souhlasila. Řekla nám, že tato situace se určitě stává, a pravděpodobně ještě více dnes kvůli trhu práce. Kline dále říká, že společnosti musí zvyšovat platy, aby si byly jisté, že na dnešním trhu práce lákají ty správné lidi.

Jak zjistím, jakou mzdu dostávají noví zaměstnanci?

Když už víte, že noví zaměstnanci dostávají v některých případech vyšší mzdu, co s tím uděláte?

Nejjednodušší možnost? Stačí se zeptat nového zaměstnance, kolik dostává, radí Kline. Doporučuje, abyste byli k novému zaměstnanci upřímní a dali mu najevo, že vás znepokojuje, že nedostává dostatečnou mzdu. Klineová také řekla: "Transparentnost v oblasti platů je dobrá pro všechny zúčastněné a měli byste být ochotni podělit se o svůj plat i se svým spolupracovníkem."

Kline však v této souvislosti vyslovil malé varování: "Nevýhodou zjištění výše platu nových zaměstnanců je nutnost konfrontace s nadřízeným ohledně vašeho výdělkového statusu."

To by mohlo být nepříjemné, takže pokud zjistíte, že dostáváte nižší mzdu než noví zaměstnanci, rozhodněte se, zda se s tímto rozdílem obrátíte na svého nadřízeného.

Rozhovor s nadřízeným

Quinto Powell uvedl vynikající bod pro rozhovor s vaším manažerem. Řekla, že by k tomuto setkání přistupovala bez "jakýchkoli předpokladů, že víte všechno".

Poznamenala: "Zaměstnavatel se o vás často nemůže postarat, pokud neví, co chcete a co potřebujete." A podotýká, že nedoporučuje přijít a požadovat po svém nadřízeném zvýšení platu.

Quinto Powell naštěstí nabídl také několik užitečných slov, jak zahájit rozhovor s vaším šéfem. Navrhuje říci: "Slyšel jsem nějaké řeči o různých platech pro nově příchozí lidi a nechci dělat ukvapené závěry. Můžete mi pomoci pochopit, o co jde?"

Dbejte na to, abyste tuto diskusi vedli osobně, nikoli e-mailem. Quinto Powell doporučuje tento přístup jako způsob, jak pozorovat celkový tón diskuse. A dodala: "Bez ohledu na to, co se stane, se soustřeďte na to, abyste byli dobrým sebeobhájcem".

Kline dodává, že pokud víte, že noví zaměstnanci dostávají vyšší plat, měli byste "dát svému šéfovi najevo, že chcete ve firmě zůstat a že chcete být spravedlivě odměňováni. Měli byste mu říci, že jste si vědomi toho, kolik dostávají noví zaměstnanci a že je to více než váš plat."

Rozsah platů ve výzkumu

Mít pádné argumenty, proč žádat šéfa o zvýšení platu, může opravdu pomoci, zejména pokud jste z rozhovoru s nadřízeným nervózní. Podle Klinea si můžete prohlédnout webové stránky, jako je Glassdoor, které vám poskytnou srovnání platů. Tyto informace pak můžete mít při schůzce s nadřízeným po ruce.

Kline radí, abyste byli ke svému šéfovi upřímní a dali mu najevo, že chcete zvýšit plat, pokud je to váš cíl, se kterým jdete na schůzku. Řekla také: "Pokud vám nemohou nebo nechtějí zaplatit tolik, kolik si zasloužíte, pak je možná čas poohlédnout se po nové práci."

Obhajujte se v práci

Nemusíte se potýkat s otázkou, zda noví zaměstnanci dostávají v práci vyšší mzdu. Možná budete chtít porovnat platy s někým nově přijatým, abyste to s jistotou zjistili, nebo si po troše hledání na internetu jednoduše promluvte se svým šéfem. Ať už uděláte cokoli, řiďte se radou Quinta Powella, abyste byli otevření a stáli si za svým. Stojíte za to.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články