Jaký ekonomický dopad na Evropu by mělo úplné zastavení dodávek plynu z Ruska?

Zemní plyn je jednou z několika komodit, jejichž nedostatek by mohl kvůli konfliktu na Ukrajině, Evropě značně ublížit. Pokud by Rusko do zemí Evropy úplně zastavilo export svého zemního plynu, mohlo by to mít pro evropskou ekonomiku podle Goldman Sachs drtivý dopad.

Zemní plyn je jednou z několika komodit, jejichž nedostatek by mohl kvůli konfliktu na Ukrajině, Evropě značně ublížit. 

Pokud by Rusko do zemí Evropy úplně zastavilo export svého zemního plynu, mohlo by to mít pro evropskou ekonomiku podle Goldman Sachs drtivý dopad.

Rizika vyplývající z války na Ukrajině podnítila extrémní volatilitu na globálních komoditních trzích. Kromě zemního plynu v posledních týdnech prudce vzrostla také cena ropy, niklu a pšenice.

Ruský vicepremiér Alexander Novak varoval, že by země mohla zastavit úplně vývoz svého plynu do Německa a zbytku Evropy prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1.

Toto jeho vyjádření částečně reagovalo na rozhodnutí Německa minulý měsíc, kdy se rozhodlo zablokovat certifikaci vysoce sporného plynovodu Nord Stream 2 .Spolu s tím byla na Rusko uvalena řada ekonomických sankcí.

USA navíc začátkem tohoto týdne oznámily, že zakážou veškerý dovoz ruské ropy a plynu. Spojené království zase navrhlo, že do konce roku dovoz plynu z Ruska postupně ukončí. Evropská unie má v plánu snížit dovoz ruského plynu o dvě třetiny, ale její jednání je velmi opatrné, může za to z velké části značná závislost na ruské energii.

Eurozóna vyrábí přibližně čtvrtinu své energie ze zemního plynu. Rusko pak představuje přibližně jednu třetinu dovozu. Jakékoli další narušení dovozu plynu by proto podle Goldman Sachs mohlo mít výrazný dominový efekt na ekonomickou produkci eurozóny a znovu by v oblasti Eurozóny mohla výrazně stoupnout i inflace.

Hlavní evropský ekonom Goldman Sachs, Jari Stehn spolu se svým týmem, ve své pondělní výzkumné zprávě představil několik možných budoucích scénářů a rovněž posoudil, jak by mohly ovlivnit evropskou ekonomiku.

V jednom scénáři se počítá, že nedochází k dalšímu přerušení dodávek, krom omezení toku, co už probíhá od loňského září. Další scénář, počítá se situací, kdy se dovoz plynu přes Ukrajinu zastaví na zbytek roku. A třetí scénář počítá zase s tím, kdy je všechen dovoz z ruských plynovodů do Evropy po celou dobu úplně zastaven.

„Zmapováním fyzických omezení dodávek plynu a tlaků na růst cen v eurozóně a Spojeném království odhadujeme, že pro rok 2022 jako celek by vysoké ceny plynu mohly ovlivnit pokles HDP eurozóny o 0,6 %. Spojeného království pak o 0,1 %, ve srovnání s naší základní prognózou, pokud nepředpokládáme žádné další přerušení dodávek plynu,“ řekl Stehn.

Dopad v Německu by byl podle Goldman Sachs pravděpodobně ještě větší a to kvůli jeho vysoké závislosti na ruském plynu.

„Scénář, ve kterém Rusko zastaví veškerý svůj export plynu, by mohl v roce 2022 znamenat pokles HDP eurozóny o 2,2 procentního bodu, právě se značnými dopady v Německu (-3,4 %) a Itálii (-2,6 %). Navíc pokud ný cena plynu i nadále rostla, kvůli uzavření toků plynovodů z Ruska, naše prognóza celkové inflace by mohla být až o 1,3 % vyšší než jsme předpokládali doposud,” řekl Stehn.

Vyhlídky na další prudké nárůsty cen energií navíc podněcují k obavám, že by mohlo přijít období „stagflace“, globální ekonomiku totiž sužuje vysoká inflace spolu s pomalým hospodářským růstem a vysokou nezaměstnaností.


 

Úplné přerušení dodávek plynu je nepravděpodobné


 

Vzhledem k tomu, že Rusko je závislé na exportu do Evropy, tak stratégové BCA Research ve středečním sdělení naznačili, že úplné zastavení je velmi nepravděpodobné.

"Ačkoli Moskva minulý měsíc uzavřela novou dohodu s Pekingem o dodávkách dalších 10 miliard metrů krychlových plynu ročně, dokončení nového plánovaného plynovodu pro přepravu těchto dodávek bude trvat výhledově dva až tři roky," řekl Mathieu Savary, evropský stratég ve společnosti BCA Research.

"Mezitím se Rusko bude muset zcela spoléhat na svůj prodej do Evropy, aby mohlo financovat svou vojenskou invazi na Ukrajinu a zajistilo domácí stabilitu."

Savary však naznačil, že Novakova hrozba stále zdůrazňuje riziko narušení evropských dodávek energie, což v blízké budoucnosti bude nadále vyvíjet tlak na růst cen zemního plynu.

"Investoři by si měli v blízké budoucnosti zachovat velmi opatrný postoj k evropským rizikovým aktivům." Dodal.

 

Zdroje: cnbc.com; unsplash 

Nejnovější články