Autor: Filip Kejval

Jeden z nejvýznamnějších kryptoměnových hedgeových fondů právě nesplatil půjčku ve výši 670 milionů dolarů.

Významný kryptoměnový hedgeový fond Three Arrows Capital nesplatil úvěr v hodnotě více než 670 milionů dolarů.

Významný kryptoměnový hedgeový fond Three Arrows Capital nesplatil úvěr v hodnotě více než 670 milionů dolarů. Zprostředkovatel digitálních aktiv Voyager Digital vydal v pondělí ráno oznámení, ve kterém uvádí, že fond nesplatil půjčku ve výši 350 milionů dolarů v dolarovém stablecoinu USDC a 15 250 bitcoinech v hodnotě přibližně 323 milionů dolarů v dnešních cenách.

Krize solventnosti společnosti 3AC přichází po týdnech zmatků na trhu s kryptoměnami, které vymazaly hodnotu stovek miliard dolarů. Bitcoin i ether se v posledních 24 hodinách obchodují mírně níže, i když daleko od svých historických maxim. Mezitím se celková tržní kapitalizace kryptoměn nachází na úrovni přibližně 950 miliard dolarů, což je pokles z přibližně 3 bilionů dolarů na vrcholu v listopadu 2021.

Společnost Voyager uvedla, že má v úmyslu vymáhat pohledávku od společnosti 3AC (Three Arrows Capital). Mezitím makléř zdůraznil, že platforma nadále funguje a plní příkazy a výběry zákazníků. Toto ujištění je pravděpodobně pokusem o omezení strachu z nákazy prostřednictvím širšího kryptografického ekosystému.

"Usilovně a rychle pracujeme na posílení naší rozvahy a hledáme možnosti, abychom mohli i nadále plnit požadavky zákazníků na likviditu," uvedl generální ředitel společnosti Voyager Stephen Ehrlich.

V pátek Voyager uvedl, že má přibližně 137 milionů dolarů v amerických dolarech a vlastní kryptoaktivy. Společnost rovněž uvedla, že má přístup k hotovostnímu revolveru ve výši 200 milionů USD a USDC, jakož i k revolveru ve výši 15 000 bitcoinů (318 milionů USD) od společnosti Alameda Ventures.

Minulý týden společnost Alameda (kvantitativní obchodní firma zakladatele FTX Sama Bankmana-Frieda) poskytla kryptozprostředkovatelské firmě Voyager Digital finanční prostředky ve výši 500 milionů dolarů. Voyager již z této úvěrové linky vyčerpal 75 milionů dolarů.

"Nesplnění závazku ze strany společnosti 3AC nezpůsobuje nesplnění smlouvy se společností Alameda," uvádí se v prohlášení.

Společnost Three Arrows Capital založili v roce 2012 Zhu Su a Kyle Davies.

Zhu je známý svým neuvěřitelně býčím pohledem na bitcoin. V loňském roce prohlásil, že největší světová kryptoměna by mohla mít hodnotu 2,5 milionu dolarů za minci. Letos v květnu, kdy se kryptotrh začal hroutit, však Zhu na Twitteru uvedl, že jeho "teze o supercyklické ceně byla bohužel mylná".

Nástup nové takzvané "kryptozimy" poškodil projekty a společnosti v oblasti digitálních měn.

Zdá se, že problémy společnosti Three Arrow Capital začaly na začátku tohoto měsíce poté, co Zhu na Twitteru zveřejnil poněkud tajemnou zprávu, že společnost "komunikuje s příslušnými stranami" a je "plně odhodlána to vyřešit".

Nebyly provedeny žádné další kroky ohledně konkrétních problémů.

Deník Financial Times však po tweetu s odvoláním na osoby obeznámené se situací uvedl, že americké kryptoúvěrové společnosti BlockFi a Genesis některé pozice společnosti 3AC zlikvidovaly. Společnost 3AC si půjčila od BlockFi, ale nebyla schopna splnit výzvu k úhradě marže.

Výzva k úhradě marže je situace, kdy investor musí vyčlenit více finančních prostředků, aby zabránil ztrátám z obchodu uzavřeného s vypůjčenou hotovostí.

Pak se zhroutil takzvaný algoritmický stablecoin terraUSD a jeho sesterský token luna.

Společnost 3AC byla vystavena expozici vůči společnosti Luna a utrpěla ztráty.

"Situace kolem společnosti Terra-Luna nás velmi zaskočila," řekl spoluzakladatel společnosti 3AC Davies v rozhovoru pro Wall Street Journal na začátku tohoto měsíce.

Společnost Three Arrows Capital se stále potýká s úvěrovou krizí, kterou ještě zhoršuje pokračující tlak na ceny kryptoměn. Bitcoin se v pondělí pohyboval kolem úrovně 21 000 dolarů a v letošním roce klesl o zhruba 53 %.

Mezitím americký Federální rezervní systém signalizoval další zvyšování úrokových sazeb ve snaze kontrolovat prudce rostoucí inflaci, což ubírá páru rizikovějším aktivům.

Společnost 3AC, která je jedním z největších hedgeových fondů zaměřených na kryptoměny, si půjčila velké částky od různých společností a investovala do řady různých projektů v oblasti digitálních aktiv. To vyvolalo obavy z dalšího šíření nákazy v celém odvětví.

"Problémem je, že hodnota jejich aktiv [3AC] také masivně klesla spolu s trhem, takže celkově vzato to není dobré znamení," řekl CNBC Vijay Ayyar, viceprezident pro korporátní rozvoj a mezinárodní aktivity na kryptografické burze Luno.

"Uvidíme, zda se najdou nějací zbývající velcí hráči, kteří byli vůči nim vystaveni, což by mohlo způsobit další nákazu."

Řada kryptografických firem již čelí krizi likvidity v důsledku propadu trhu. Tento měsíc úvěrová společnost Celsius, která uživatelům slibovala super vysoké výnosy za uložení jejich digitální měny, pozastavila výběry pro zákazníky s odvoláním na "extrémní tržní podmínky".

Další poskytovatel kryptografických půjček, společnost Babel Finance, tento měsíc uvedla, že "čelí neobvyklým tlakům na likviditu" a zastavila výběry.

Zdroje: cnbc.com, Unsplash.com

Nejnovější články