Autor: Filip Kejval

Jeremy Grantham tvrdí, že index S&P 500 klesne nejméně o 40 % oproti svému vrcholu, protože bublina na akciovém trhu vypadá znovu jako v roce 2000.

Jeremy Grantham z GMO se podle středečního rozhovoru pro CNBC domnívá, že akciový trh se nachází v bublině podobné té z roku 2000, která se právě vypouští.

Jeremy Grantham z GMO se podle středečního rozhovoru pro CNBC domnívá, že akciový trh se nachází v bublině podobné té z roku 2000, která se právě vypouští.

Grantham uvedl, že očekává pokles indexu S&P 500 nejméně o 40 % oproti jeho vrcholu, což bude pravděpodobně několikaletý pokles akcií. To by poslalo index S&P 500 na úroveň kolem 2 880, což je úroveň, která nebyla zaznamenána od března 2020. Index S&P 500 je v současnosti od začátku roku o 18 % níže a ve středu odpoledne se obchodoval na úrovni 3925 bodů.

Současný akciový trh se na první pohled podobá bublině dot-com z roku 2000, protože většina škod se soustředila na akcie technologických firem v USA.

"Tato bublina se povrchně velmi podobá roku 2000, zaměřenému na americké technologie, v čele s Nasdaqem, který se dostal na neuvěřitelná maxima, s úvodní slabostí Nasdaqu, který začal klesat spolu s Russellem 2000 dlouho předtím, než to udělal S&P [500]," řekl Grantham.

Mezi bublinou dot-com z roku 2000 a dnešním akciovým trhem je však několik závažných rozdílů, které Granthama děsí.

"Obávám se, že ve srovnání s rokem 2000 je tu několik závažnějších rozdílů. Jedním z nich je, že v roce 2000 se obchodovalo výhradně s americkými akciemi, dluhopisy byly skvělé, výnosy byly úžasné, bydlení bylo levné [a] komodity se chovaly dobře," řekl Grantham a dodal, že ve srovnání s dneškem byl rok 2000 "rájem".

Ale ceny komodit jdou nahoru, protože Rusko pokračuje ve válce proti Ukrajině, a skutečnost, že zvyšování úrokových sazeb z téměř nulové úrovně znamená pro trh s dluhopisy velkou bolest.

"Co nikdy nechcete dělat v bublině, je zahrávat si s bydlením, a my prodáváme za vyšší násobek rodinného příjmu než na vrcholu takzvané bubliny bydlení v roce 2006. Navíc trh s dluhopisy nedávno zaznamenal nejnižší hodnoty za posledních 6 000 let historie. Kromě toho ceny energií [se] vyšplhaly nahoru [a] ceny kovů a potravin jsou na indexu OSN skutečně vyšší než kdykoli předtím v reálném vyjádření," řekl Grantham.

"Takže si opravdu zahráváme se všemi aktivy, takže se to historicky ukázalo jako velmi nebezpečné," dodal Grantham a poukázal na podobnost mezi dneškem a masivní bublinou na trzích aktiv v Japonsku na konci 80. let. Japonské akcie ještě nedosáhly svého maxima z roku 1989.

A přestože investoři s nadšením hledají příležitosti na akciovém trhu vzhledem k tomu, že ocenění dosáhlo úrovně, jakou jsme už léta neviděli, Grantham káže opatrnost a zdůrazňuje, že odhadované ziskové marže většiny společností se budou v důsledku ekonomického vývoje zhoršovat. recese se naplní.

"V recesi se nejprve snižují ziskové marže, a to je velmi pravděpodobné i tentokrát. Do recese bychom se měli dostat poměrně rychle."

Tento scénář se tento týden projevuje ve výsledcích maloobchodu, kde společnosti Walmart i Target předpovídají zvýšení vstupních nákladů a nižší ziskové marže.

Ještě horší je možnost, že se Granthamem předpovídaná recese změní v něco podobného jako v 70. letech, kdy se hospodářský růst zpomalí a inflace přetrvá.

"Máte tu odstíny stagflace, jakou jsme zažili v 70. letech."

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články