"K čertu s tím": Elon Musk píše na Twitteru, že SpaceX bude "nadále financovat ukrajinskou vládu zdarma" uprostřed kontroverze kolem Starlinku

Elon Musk v sobotu na Twitteru uvedl, že jeho společnost SpaceX bude i nadále financovat satelitní internetové terminály Starlink pro ukrajinskou vládu, která bojuje proti ruským invazním silám.

Elon Musk v sobotu na Twitteru uvedl, že jeho společnost SpaceX bude i nadále financovat satelitní internetové terminály Starlink pro ukrajinskou vládu, která bojuje proti ruským invazním silám.

"K čertu s tím," napsal miliardář na Twitteru, "i když Starlink stále prodělává a jiné společnosti dostávají miliardy dolarů od daňových poplatníků, budeme prostě dál financovat ukrajinskou vládu zdarma."

Nebylo bezprostředně jasné, zda Musk, který je také generálním ředitelem společnosti Tesla, mluvil sarkasticky. V reakci na tweet o tomto kroku Musk uvedl, že "bychom stále měli dělat dobré skutky". V reakci na další tweet, v němž Musk uvedl, že již zaplatil daně, z nichž je financována obrana Ukrajiny, řekl: "Osud miluje ironii."

Tweety následovaly po Muskově pátečním prohlášení, v němž uvedl, že SpaceX nemůže pokračovat ve financování terminálů Starlink na Ukrajině "donekonečna" poté, co zpráva naznačila, že jeho vesmírná společnost požádala Pentagon o pokrytí nákladů.

V dopise, který společnost SpaceX zaslala Pentagonu, společnost uvedla, že podle zprávy CNN by používání Starlinku na Ukrajině mohlo v příštích 12 měsících stát téměř 400 milionů dolarů. Společnost SpaceX podepsala s americkou vládou několik smluv.

SpaceX darované internetové terminály Starlink byly klíčové pro udržení ukrajinské armády online během války proti Rusku, i když komunikační infrastruktura je ničena. Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu v únoru.

Musk si počátkem tohoto měsíce vysloužil kritiku ukrajinských představitelů, když na Twitteru zveřejnil anketu, v níž zjišťoval podporu pro to, co prohlásil za pravděpodobný výsledek rusko-ukrajinské války.

Zdá se, že v pátek potvrdil, že SpaceX plánuje v nějakém rozsahu opustit Ukrajinu, a odpověděl na příspěvek na Twitteru, který odkazoval na ukrajinského velvyslance, který Muskovi řekl, aby "vypadl".

"Jen se řídíme jeho doporučením," řekl Musk.

Zakladatel SpaceX je také uprostřed nabídky na koupi Twitteru za 44 miliard dolarů, z níž se snažil vycouvat. Soudce rozhodl, že pokud doufá, že se vyhne soudu, musí akvizici uzavřít do 28. října.

Soudce rozhodl, že na uzavření akvizice má čas do 28. října.

Zdroje: cnbc.com, Unsplash.com

Nejnovější články