Kde se schvoat před inflací?

Inflace přichází, je vidět na všech ukazatelích a vyděsila některé investory. Kam investovat v inflačním prostředí?

Inflace přichází, je vidět na všech ukazatelích a vyděsila některé investory. Kam investovat v inflačním prostředí?

Inflace znehodnocuje hotovost, je tedy zřejmé, že hotovost není dobré místo pro uložení peněz v inflačním prostředí.

Zlato

Zlato je naopak považováno za nástroj na který nemá vliv inflace. Zlato se většinou obchoduje v páru s nějakou měnou (např dolar). Když bude dolar slábnout díky inflaci, zlato zůstane stejné. Tím pádem je zlato považováno za zajímavou možnost když investujete proti inflaci. Známý investor Ray Dalio má ve zlatu okolo 15% jeho portfolia. Já osobně stále preferuji společnosti, které mají nějaký cash flow. Nicméně v tomto prostředí jsem se rozhodl také diverzifikovat menší část portfolia do zlata (pod 5%). Já osobně zvolil možnost nakoupit etf GLD, které drží fyzické zlato za velmi nízký poplatek a navíc jsem nakoupil akcie těžařů zlata. Přeci jen je mi bližší vlastnění společností, které vydělávají peníze. I když u těžařů zlata stále platí velká korelace ceny akcií s cenou zlata.

Dluh

Pokud budeme mít vyšší inflaci (3-4%) a dokážete si půjčit peníze za 2%. Bude to znamenat, že splatíte menší částku než kolik jste si půjčili. Splácíte sice technicky více peněz, díky inflaci mají ale tyto peníze nižší hodnotu.

Reálně může tedy dluh s nižším úrokem dávat smysl, pokud dokážete najít vhodnou investici. Pokud takovou investici nenajdete nedává dluh smysl. Pokud se ale například díváte po nějaké nemovitosti tak může být půjčka v inflačním prostředí skvělý nástroj.

Společnosti, které určují cenu

Myslíte si, že zákazník applu si nekoupí nový iPhone pokud bude o 100$ dražší? Nepůjdete do McDonald's proto, že o 5% zvýší ceny? Přesně toto je příklad společností, které mají obrovskou sílu v možnosti zvýšit ceny. Hodně často tato síla souvisí s konkurenční výhodou. Společnosti, které nemají konkurenční výhodu a mají spoustu konkurence nemají tuto možnost. Například společnost eToro má obrovské množství konkurence, myslíte, že by mohla zavést poplatky za obchodování s akciemi? Nemohla, vedlo by to k odlivu klientů ke konkurenci.

Společnosti, které mají cash flow

Pokud je společnost prodělečná a musí financovat svůj provoz za pomoci dluhu. Inflační prostředí není ideální. Proč? Úrok na dluh se zvyšuje s inflací. Kdo by Vám přeci půjčoval peníze za 2% když je inflace 4%. Společnosti, které mají negativní net income (jsou ztrátové) a nemají dostatek hotovosti na balance sheetu mohou mít problémy se získáním kapitálu za rozumný úrok. Je tedy dobré se takovým společnostem vyhnout.

Všeobecně ale platí, nesoustřeďte se tolik na inflaci. Soustřeďte se na společnosti, které kupujete. Na business a management, který společnost má a v neposlední řadě na cenu, za kterou akcie kupujete.

Obrázek: Unsplash.com, Disclaimer: Nejsem investiční poradce. Ve článku se nenachází žádné investiční rady. Článek je pouze pro vzdělávací účely.

Nejnovější články