Autor: Radka Guzi

Kdo nejvíce finančně podporuje Ukrajinu?

Ukrajinský prezident již měsíce volá do všech stran a žádá o pomoc zbytek světa vzhledem k vojenské agresi s Ruskem. Jeho slova a prosby nenechala na sebe dlouho čekat a světem se zvedla vlna solidarity, diplomacie, opatření a sankcí vůči Rusku.

Ukrajinský prezident již měsíce volá do všech stran a žádá o pomoc zbytek světa vzhledem k vojenské agresi s Ruskem. Jeho slova a prosby nenechala na sebe dlouho čekat a světem se zvedla vlna solidarity, diplomacie, opatření a sankcí vůči Rusku.

Finanční podpora Ukrajiny má mnoho forem, od miliardových půjček po hmotné dary. Prezident Zelenskyj velmi často zdůrazňuje, že je za podporu velmi rád a že bez ekonomické a vojenské podpory se Ukrajina jednoznačně neobejde. Ekonomičtí analytici dokonce hovoří o tom, že vojenská agrese na Ukrajině přivodila ekonomickou recesi a jednou z nejvýhodnějších investic Evropy je právě podpora Ukrajiny. Tento fakt provází také idea, že tato podpora může vést k rychlejšímu ukončení ekonomické recesi.

USA

Spojené státy americké jsou bezpochyby tím největším dárcem pro Ukrajince. Finanční podpora ze Spojených států amerických již přesáhla hodnotu 52 miliard eur. Podpora Ukrajiny není pouze finanční, ale zahrnuje také pomoc vojenskou a humanitní. Amerika tak Ukrajině darovala dvakrát větší podporu než celá Evropská unie. I kdyby se sečetla pomoc od všech států Evropské unie, nestačila by ani zdaleka na celkovou pomoc od Spojených států amerických.

Dar vs. půjčka

Zatímco Spojené státy americké nabízí Ukrajině zejména dary, Evropská unie nabízí Ukrajině větší podíl půjček. Ovšem ukrajinští představitelé zdůrazňují, že jsou pro ně dary mnohem přínosnější než granty a půjčky. Výhodné půjčky pro Ukrajinu jsou vnímány jako solidární, ovšem ukrajinští ekonomové si uvědomují, že tato cesta podpory vede především k dlouhodobé finanční zátěži Ukrajiny. Státní dluh Ukrajiny se během letošního roku zvýšil z 50 % HDP na téměř 80 %.

Norsko

Podpora Norska pro Ukrajinu činí 1,38 miliardy eur. Což je například ve srovnání se sousedním státem Švédském více než o 32 miliónu eur. Nutno podotknout, že polovina pomoci ze strany Švédska pochází právě z podpory Evropské unie.

Štědrost ze strany Norska zřejmě pramení z toho, že stát měl vysoké příjmy zejména z ropy a energií. Což přispělo k pozitivnímu výsledku stavu státního rozpočtu.

Lotyšsko a Estonsko

Tyto dvě země zcela vyčnívají z řad obdarovatelů Ukrajiny, a to z toho důvodu, že Lotyšsko a Estonsko mají největší podíl finanční podpory k poměru jejich HDP.

Strach z vyplacení všech přislíbených darů

Z ukrajinské strany se nelze zbavit pocitu jakési obavy, aby veškeré přislíbené dary byly vypláceny včas a jejich podpora neustávala. Situace je taková, že světová ekonomika vstupuje do recese a ze slíbené pomoci byl dosud vyplacen jen zlomek.

Ukrajina komentuje situaci tak, že bez finanční pomoci by musela financovat státní deficit pomocí tištění peněz, což by mohlo vést spíše k podpoře inflace.

 

Zdroje:

svte.se

unsplash.com

Nejnovější články