Kdybych si mohl koupit jen jednu akcii, byla by to tato

Akcie Berkshire Hathaway dlouhodobě překonávají trh a mají dobré předpoklady k tomu, aby překonávaly trh i v budoucnu.

Akcie Berkshire Hathaway dlouhodobě překonávají trh a mají dobré předpoklady k tomu, aby překonávaly trh i v budoucnu.

Obecně je pro investora špatný nápad kupovat pouze jednu akcii. S ohledem na to lze za výjimku z pravidla považovat společnost Berkshire Hathaway (NYSE:BRK.A)(NYSE:BRK.B), holdingovou společnost s téměř 700 miliardami dolarů. Zde jsou tři důvody, proč bych si vybral právě Berkshire Hathaway, kdybych si mohl koupit pouze jednu akcii.

První důvod: Portfolio, které nemá obdoby

Jako holdingová společnost vlastní Berkshire většinový podíl ve více než 60 dceřiných společnostech, od pojišťoven, jako je Geico, až po oblíbené spotřebitelské produkty, jako jsou Dairy Queen a See's Candies. Berkshire v současné době drží akcie více než 40 veřejně obchodovaných společností z oblasti energetiky, spotřebního zboží a fintech.

Navzdory tomu, že se zdá, že jde o silně diverzifikované akciové portfolio, jsou některé pozice mnohem koncentrovanější než jiné. Generální ředitel Warren Buffett kdysi slavně řekl: "Diverzifikace, jak se praktikuje, má obecně velmi malý smysl pro každého, kdo ví, co dělá... je to ochrana před neznalostí." Buffett praktikuje to, co káže, takže více než 40 % portfolia Berkshire v hodnotě přes 360 miliard dolarů je v akciích Apple. A pouze pět společností tvoří asi 75 % spravovaných podílů Berkshire.

Druhý důvod: Historie překonávání trhu

Díky svému jedinečnému portfoliu akcie společnosti Berkshire Hathaway obvykle nesledují výkonnost indexového fondu, jako je S&P 500, ale naopak jej drtí. V roce 2022, kdy akciový trh klesl o 15 %, akcie společnosti Berkshire vzrostly přibližně o 3 %. Navíc akcie Berkshire překonávají výkonnost indexu S&P 500 se započtením dividend na jednoleté, tříleté a pětileté bázi.

Od roku 1965, kdy Warren Buffett převzal vedení společnosti Berkshire Hathaway, dosáhla společnost 20,1% složeného ročního zisku, což je téměř dvojnásobek 10,5% složeného ročního zisku indexu S&P 500 za stejné období.

Ačkoli tedy minulé výsledky nemusí nutně předpovídat výsledky budoucí, společnost Berkshire Hathaway opakovaně prokázala, že má dobré předpoklady k tomu, aby překonala trh.

Důvod třetí: Hora peněz

V pojišťovnictví Berkshire dostává od svých zákazníků pojistné předem. Tuto hotovost - nazývanou "float" - může investovat, dokud ji pojistníci nevyčerpají. V důsledku toho má Berkshire v současné době 106 miliard dolarů v hotovosti, které může použít na investice do akcií. Navzdory nedávnému zvýšení úrokových sazeb, kdy mnoho společností bude muset platit více za půjčení peněz, je Berkshire díky své hotovosti chráněna před nutností půjčovat si peníze za vyšší sazby.

A jak již bylo zmíněno, akciový trh se v roce 2022 propadl o 17 %, což znamená, že Berkshire může investovat do společností za snížené ceny. To se projevilo v prvním čtvrtletí roku 2022, kdy Berkshire po letech, kdy se svou nadměrnou hotovostní pozicí dělala jen velmi málo, nasadila 51 miliard dolarů. Buffett již dříve prohlásil, že nikdy nedopustí, aby objem volných peněžních prostředků Berkshire klesl pod 30 miliard dolarů, což mu stále ponechává dostatek prostoru pro investování dalších peněz.

Pointa

Kromě těchto důvodů, proč se vyplatí koupit akcie Berkshire Hathaway, co kdybych vám řekl, že největší investor posledních 75 let kupuje tyto akcie historickým tempem? Je to tak; Warren Buffett nařídil společnosti Berkshire Hathaway, aby od konce roku 2019 odkoupila akcie v hodnotě 51,7 miliardy dolarů, což představuje zhruba 9 % akcií společnosti v oběhu.

Podívejte se na příští zprávu 13F společnosti Berkshire Hathaway - čtvrtletní zprávu, která zveřejňuje pozice holdingu v akciích - a zjistěte, zda společnost využije více hotovosti, aby využila poklesu trhu. Případně by Buffett mohl pokračovat ve zpětném odkupu akcií Berkshire. V každém případě má společnost dobrou pozici k tomu, aby překonala trh - stejně jako to dělala po celou dobu Buffettova působení.

Tento článek představuje pouze názor autora. Nejedná se o investiční radu ani doporučení.

Zdroje: fool.com, Unsplash.com

Nejnovější články